YEMEK

Bonibonlu Pasta !

Hikayesi:

 
Bir varmış bir yokmuş diye başlamak istersiniz ya bazen… Herşey bir masal gibidir… Ya da benim anlatacak bir hikayem var dersiniz hani… İşte benim de tam 1 yıldır sizlere her bir yazımda yapmaya çalıştığım buydu aslında… Benim bir hikayem var… Ve vakit ayırıp da dinlemek isterseniz, çok mutlu olurum!
 
Bundan tam 3 sene önce, rengarenk ışıkları olan bir kapıdan içeri girdim ben. Koskocaman bir şirkette, yaşı küçük kalbi büyük bir kız olarak, bir sürü insan tanıdım. Bir anda ailem genişledi… Tüm bunların yanında bir de B. girdi hayatıma bu yerde. Bu kadar çok duygusal bağın varken o kapıdan çıkıp gitmek çok zor geliyor insana. O 3 yılda öyle anılar biriktirmişsin ki, iş yaptığın yerden daha öteye geçmiş senin için… Ama artık o küçük kız büyümüştü, başka kapılardan girip başka sorumluluklar almalı ve yoluna devam etmeliydi…
 
İşten ayrılmak benim için böyle sancılı, mide ağrılı ve bol gözyaşlı bir dönemdi… B. ile son 1 yılda yaşadıklarımıza bakıp geçtiğimiz sınavların sonuncusu bu olsa gerek diye birbirimize güç verdiğimiz ama aynı zamanda durumu sorguladığımız oldu. Ama günün sonunda biz hep yan yana ve el eleydik.
 
Geçirdiğimiz yoğun günler arasında kutlamaya değer bir şey vardı ki o da Martha’nın doğumuydu… 19 Aralık 2011’de yayınlamış olduğum ilk yazımla dünyaya gelen Küçük Martha, tam 1 yılda benden bağımsız olarak büyüdü gitti… En başından beri takip edenler son 1 yılda neler yaşadığımızı daha net anlayabilirler sanırım. Küçük Martha benim duyu belleğimin tercümanı oldu…
 
Hal böyleyken, ofitseki takım arkadaşlarımdan B. ve E. Martha’nın doğumgünü pastasını yapmak üzere bana geldiler. Konsept belliydi, rengarenk olmalıydı… Hem o girdiğim renkli kapının bana kattıkları adına hem de Küçük Martha’nın karakteri adına…

Çocukluğumda her bir kutunun kapağını açıp altında Ö harfi aradığım Bonibon‘u Milka‘nın satın aldığını farkettim, bence güzel bir birleşim olmuş. Hemen bir kaç kutu bonibon alıp kafamdaki pastayı hayata geçirmeye başladım.
 
B. ve E. gelmeden ben pastanın kekini ve kremasını hazırlamıştım. Ellerinde yılbaşı çiçekleri ile gelen kızları ben de sepesyal makarnamla karşıladım 🙂 Ardından işe koyulduk hemen…
 
 
 
Pasta vanilyalı,çilekli ve fındıklı olacaktı… Çilek benim pastada en favori meyvemdir! Size de olur mu? Bana bazen bazı insanlar geçmiş hayatlarında bir meyve ya da bir sebzeymiş gibi gelir… Mesela ben üzüm ya da brokoliydim… Ama en iyi arkadaşlarım kesinlikle çilek ve erikti… Çocukluğumuzu dramı Cesur ve Güzeldeki Eric’in bıraktığı izden midir bilmem ama erik bence erkek meyvesi 🙂 Mesela Nicole Kidman tam bir havuç, Britney Spears ise patates olmalı… Ama her insan değil, bazı insanlar bu hissi veriyor bana… Mesela B. ye hala bulamadım, demek ki o hiç meyve ya da sebze olmamış 🙂 (Eminim şuan çok şükür diyordur…)
 
Herneyse…
 
 
 
Elimdeki küçük boy halka kek kalıbı ile kekimi aynı Bal Arısı Pastası‘nda belirttiğim gibi yapıp pişirdim. Sonra bir kat ortadan kesip, kremamızı sürüp üzerlerine çilekleri ve ezimiş fındıkları serpiştirdim. Sonra bir kat daha krema sürüp katı kapattık.
 
 
 

Evde bulunan beyaz şeker hamurunu, marifetli elleriyle sevgili E. açmaya başladı… Şeker hamurunu açarken altına nişasta serpiştirmeyi unutmayın!

Ardından dikkatli ekilde pastamızın üzerine yerleştiriyoruz…
 
 

Kenarlardaki fazlalıkları dikkatlice kesiyoruz…
 
 

Aynı işlemi fiyonk kısmı için de yapıyoruz…
 
 

Dikkatlice fiyonkumuzun şeridini de yerleştiriyoruz…
 
 


İşte karşınızda Küçük Martha’nın 1 yaş pastası !
 
 
İyi ki doğdun Martha’m! 🙂
 
Sevgiler
Özüm

 

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Endi'nin Mutfağı
  1 Ocak 2013 at 22:26

  O kadar yakismiski gunun anlam ve onemine !!! Biliyormusun bende insanlari renklerine ayiririm hep 🙂 mesela bence sen mavi'sin ….
  Sevgilerimle

 • Reply
  Özüm Kasapoğlu
  1 Ocak 2013 at 22:34

  çok teşekkürler 🙂 neden mavi?

 • Leave a Reply