YEMEK

Ev Yapımı Vejeteryan Pizza !

Malzemeler:

4 adet Milföy Hamuru
2-3 parça Brokoli
1 adet Kırmızı Biber
Yarım adet Domates
Yarım Yeşil Biber
Yarım adet Kabak
1 Kaşık Domates Salçası
Kekik
4 Büyük Dilim Kaşar Peyniri

Hikayesi:

Dolapta bozulmaya yüz tutmuş sebzeleriniz mi var? Ya da “Karnım aç, ben geliyorum!” diyen bir misafiriniz? Ya da belki de sadece kendinize pratik bir ziyafet çekmek istiyorsunuz? O zaman bu tarif tam size göre!

Kardeşim Y.’nin arkadaşı B. müzikal provasından dönerken bize uğradı bir akşam. Benim de parmaklarım kaşınıyordu, bir şeyler üretesim vardı ama ebedi diyette olan kardeşimi denek olarak kullanamayacaktım. Bu yüzden B.’nin geliyor olmasına, üstelik aç geliyor olmasıne pek sevinmiştim. 🙂
Hemen açtım dolabı, bir baktım her sebzeden birer ikişer tane kalmış ve belliki o gün tüketilmezlerse yarına başka bir şeye dönüşecekler. Buzluğu açtım orada da yarım paket milföy gördüm. Çıkarttım hepsini dışarı tezgaha serdim. Sonra başladı ellerim kendiliğinden bir şeyler yapmaya. Billur gibi  sesi olan B.’den de ben iş yaparken bana şarkı söylemesini rica ettim, o da beni kırmadı sağolsun. Sonunda, biraz doğaçlama bir çalışma oldu ama epey güzel oldu!
Hadi bakalım afiyet olsun!
Yapılışı:
İlk iş fırınımızı 180 dereceye getirmek!
Küçük bir borcama milföylerimizi diziyoruz. Dizerken biraz bastırıp yayalım ve hepsinin birbirine yapışmasını sağlayalım.
Bir kasede salçamızı sulandırıyoruz. İçerisine bir tutam tuz serpiyoruz. Sonra kaşık yardımıyla bunu milföylerin üzerinde gezdiriyoruz.
Tüm sebzelerimizi ufak parçalar halinde hamurun üzerine diziyoruz. Sonunda da üzerine kekik serpiyoruz ve fırına veriyoruz.
Fırında 20 dk kadar pişirdikten sonra çıkartıp üzerine kaşarlarımızı diziyoruz. Bu haliyle de bir 5 dk kadar pişirdikten sonra, afiyetle yenilmek üzere servis edebilirsiniz.
Not: İsterseniz, tüm sebzeleri bir tavada biraz zeytinyağı ile yumuşattıktan sonra da dizebilirsiniz. Bu şekilde daha kısa sürede pişmesini sağlayabilirsiniz.
Sevgiler
Öz

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply