GEZİ NOTLARI SEYAHAT

GASTRONOMİ ROTASI MACERASI BÖLÜM 1; KALYMNOS ADASI

Uzun zamandır iple çektiğimiz seyahat sonunda geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Bundan bir kaç ay önce, sevgili arkadaşımız Atakan Aya’nın (nam-ı diğer Tadım Atölyesi / info@tadimatolyesi.com ) ve Yunan turizm ofisi Kalymna Yachting Club‘ın birlikte organize ettiği, Yunanistan’ın Leros ve Kalymnos adalarını içeren gastronomi rotası seyahatine davet edilmiştik. Ekibimizde ben ve Baransel’in yanı sıra, Hürriyet gazetesinin gezgin yazarı Bahar Akıncı, nam-ı diğer Çizenbayan Elif Tanverdi, DJ Anıl YangınOğuz Yenihayat, nam-ı diğer Tat Dedektifi Sinan Hamasarılar, Etiler’deki Atelier Raw‘un şefi Sinan Bakkaloğlu, ünlü özel şef ve nam-ı diğer Son Mastori İnci Özay Hatipoğlu ve eşi İlke Hatipoğlu yer alıyordu.

Programımız İstanbul’dan Bodrum’a uçup, 1 gece Bodrum’da kalıp, ertesi sabah marinada bizi bekleyen teknemize binip adalara doğru yola çıkmaktı. Toplamda 2 gün Leros ve 2 gün Kalymnos yapılacaktı. Ne yalan söyleyeyim başkasının organize ettiği bir seyahate gitmenin verdiği rahatlık hissini özlemişiz 🙂 O yüzden kendimizi Tadım Atölyesi’nin ellerine bıraktık ve arkamıza yaslandık…

Bodrum - Gastronomi Rotası - Manastır Otel

Milas Havalimanı’ndan Bodrum merkeze, çağırdığımız Uber ile rahat ve ekonomik bir şekilde varıp, müthiş manzaralı Manastır Otel‘de ilk akşamımızı geçirdik. (Bodrum’la ilgili daha sonra ayrı bir yazı yazacağım)

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Tekne - Yat

Sabah ise erkenden marinada bizi bekleyen Neyzen Travel‘a ait Fortuna isimli teknemize yerleşip yola çıktık. Teknemiz oldukça konforluydu. Toplamda 7 kamarası bulunan 33 metrelik bir guletti. Atakan bizim için her bir detayı düşünmüştü, teknemizde illy kahvemizden Uludağ Premium sodaya, Doluca şaraplarından Dimes meyve sularına kadar her şey vardı.  Yaklaşık 3 saat sonra bizi bekleyen masmavi Kalymnos Adası’na varmamızla #gastronomirotasi başlamış oldu!

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Manastır 4

KALYMNOS

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Marina 1

Kalymnos, Ege Denizi’nde Yunanistan’a bağlı 12 adadan biri. Symi, Rodos ve Kos’a göre daha az keşfedilmiş, o nedenle biraz daha az turistik denebilir.  12.000 kişilik nüfusu olan ve yüz ölçümü de epey büyük olan adanın en hareketli bölgeleri ana limanın bulunduğu Pothia ve kumsalların bulunduğu Massouri bölgesi.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Marina

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Marina 3

Konum olarak Kos ve Leros arasında yer alan Kalymnos’a, Yunan Adaları’ndan en kolay ulaşım ise Kos üzerinden sağlanıyor. Kos ile mesafesi feribot ile yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar. (Kos üzerinden ulaşım hakkında detaylı bilgi için tıklayınız) Bodrum’dan ise Turgutreis’ten sadece Cumartesi günleri feribot seferleri düzenleniyor ve yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor. Ancak bayram döneminde bu feribot seferleri düzenlenmeyecekmiş, bu da size bir not olsun.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Marina - sünger

Süngercilikle ekonomisini ayakta tutmaya çalışan ada halkının, 1986 yılında denizlerdeki bir salgın hastalık nedeniyle süngercilik hayatları neredeyse sona ermiş durumda. Peki nereden gelmiş bu hastalık diyorsanız, ada halkından öğrendiğimize göre Çernobil felaketinin etkilerinden biriymiş.

Gelelim Kalymnos tavsiyelerine…

NEREDE & NE YEDİK?

STUKAS TAVERNA

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Stoukas Tavern 2

İlk gün, ana liman tarafındaki sahil şeridinde bulunan Stukas Taverna’da öğlen yemeği yedik. Burası yerel lezzetleri orijinal tarifleriyle sunan bir restoran. Yunan peynirleri, buharda pişmiş ahtapot, yaprak ve lahana dolması ilk servis edilen lezzetlerdendi. Dolma bizim damak tadımıza oldukça yakındı. Peynirlerden ise kekikli olan favorim oldu.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Stoukas Tavern 4

Yunanistan’la bu kadar yakın olup bu kadar uzak olmamızı hiç bir zaman anlamamışımdır. Dilimizden, örf ve adetimize kadar, o kadar çok şey ortak ki… Bu da onlardan biri, kalamari yani kalamar 🙂

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Stoukas Tavern 3

Ahtapot köftelerinin özellikle üzerine limon sıkıp denemenizi tavsiye ederim.

AEGEAN TAVERN

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 1

İlk akşam yemeğimizi yediğimiz Aegean Tavern Kalymnos’ta bizi en çok etkileyen mekan oldu. Adanın Massouri bölgesinde yer alan restoranın manzarası muhteşem. Sakın gün batımı saatini kaçırmayın!

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 2

Restorana önceden rezervasyon şart! Bazı masaları romantik bir akşam yemeği için çok güzel 🙂

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 4

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Aegean Tavern 2

Restoranın dekorasyonu ve renkleri de ayrı etkileyici. Her bir sandalyede bulunan çiçek motifi boyamadan tutun da etrafınızdan sarkan tencere tavalara kadar her şey çok sıcak ve samimi.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 5

Bu restoranda yediğimiz bu karpuz salatasının içerisinde bulunan ekmekler Kalymnos’un yerel ekmekleri. Özelliği ise anasonlu ve sem sert olması. Yemek istediğinizde suyla ya da bir sosla yumuşatıyorsunuz. Denizcilerin ana yiyeceğiymiş zamanında. Çok dayanıklı olduğu için uzun süre saklayabiliyorsunuz. Bir de çok fazla kapari yaprağı kullanıyorlar. Çok lezzetli gerçekten.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 6

Meşhur Yunan peyniri Feta Cheese’i susamlayıp kızartıyor ve yanına domates reçeli koyup servis ediyorlar. Şuan yazarken bile ağzımın suyu aktı desem ? 🙂

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 7

Ahtapot salatası olmazsa olmaz 🙂 Bunu özel bir sirkeli sosla servis ediyorlar.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Aegean Tavern - Octopus

Ahtapot köftesi adada oldukça meşhur. Ben normal ahtapot yemeyi tercih ediyorum ama burada yapılan gayet güzeldi.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha -Aegean Tavern 10

Aegean Tavern tam bir aile işletmesi. Mutfağında baba ve kızı yanlarında 4 yardımcı aşçı ile beraber çalışıyorlar. Anne ise işletmenin başında. Uzun zamandır gittiğim en keyifli restoranlardan biriydi. Olur da bir gün buralara yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız!

KAFENES

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Kafenas - Shrimp

Kalymnos’taki son akşamımızda, sahil şeridindeki bir başka restoran olan Kafenes’te idik. Yine deniz mahsullerine boğulduk 🙂 Ama geldiğimizden beri ilk defa Symi shrimp diye bilinen bu bebeksi karideslerden ilk defa denedik. Ben daha önce Symi’de yemiştim ve bayılmıştım. Biranın yanında çekirdek gibi gidiyor resmen 🙂 Üzerine de azıcık limon sıkın… Off…

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Kalymnos Sea Food Company2

Kalymnos Sea Fod Company’nin sahibi George Katsotourchis

Fotoğraf: İlke Hatipoğlu

Hikyaesini aşağıda anlatacağım George o akşam masada bize eşlik etti. O masadan öğrendiğimiz en ilginç şeylerden biri ise ızgara ahtapotu uzoya batırıp yemek oldu 🙂 Mutalak deneyin !

DENİZ & KUM & GÜNEŞ 

DOMUS BEACH CLUB & BAR (KANTOUNI BEACH)

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Domus Beach 1

Fırtınaya rağmen bu mekanın tadını sonuna kadar çıkarttık sanırım 🙂 Domus Beach Bar, fırtınasız bir Kalymnos akşam üzeri gelip bir şeyler içip güzel müziğin eşliğinde dans edebileceğiniz bir yer. Bana çok fazla Bali’deki Single Fin’i hatırlattı… Çok sevdim!

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Domus Beach 4

Kokteylleri gayet başarılı ve makul fiyatta.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Domus Beach 2

MASSOURI BEACH

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Massouri Beach 3

Adanın kuzey batısında kalan Massouri bölgesi tamamen bir yazlıkçı mekanı. Kum plajının olması ve şezlong & şemsiye ikilisinin sadece 4 Euro olması gibi güzel tarafları var. Bir de tam karşısında gördüğünüz Telendos adasına da buradan kısa bir sürede günübirlik dahi ulaşabilirsiniz.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Massouri Beach 4

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Massouri Beach 1Atakan’a tekrar bu güzel organizasyon için teşekkürümü de şuraya yazayım 🙂

 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

ST. SAVVAS MANASTIRI

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Manastır 1

Adanın tepesinde bulunan manastır kesinlikle görülmeye değer. Hem manzarası müthiş hem de yapı olarak güzel. İçeride kanserli hastaları tedavi ettiğine inanılan rahibin mumyasının ve dilekleri gerçekleşen insanların rahibe getirdiği hediyelerin sergilendiği bir alan da bulunuyor.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Manastır 3

FOLK MUSEUM

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Folk Museum 2

Manastır yolu üzerinde bulunan Folk Museum’un sahibesi, gerçekten ada hayatına dair size çok güzel bilgiler veriyor. Bu müzede evlilik adetlerinden, yemek kültürüne, süngercilikten, göç etmeye kadar bir çok konuda Kalymnos’un tarihsel gelişimini gözlemledik.

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Folk Museum

SPIROS KOUMBARAS

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Marina 2

Merkezde bulunan yerel ürünler satan bu dükkandan mutlaka, baharat, sütlaç, anasonlu ekmek, bal ve kapari yaprağı turşusu almayı unutmayın. Özellikle süt ürünleriyle meşhur olan dükkanda bulunan ev yapımı yoğurtları da denemenizi tavsiye ederim.

KALYMNOS SEA FOOD COMPANY

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Kalymnos Sea Food Company 2

Kalymnos Sea Food Club, ürettiği deniz mahsülü ürünlerini, Kalymnos’tan dünyanın dört bir yanına satıyor. Bizim de onun imalathanesini gezip, ürünlerini deneme fırsatımız oldu. Şirketin sahibi George da bize burada eşlik edip, ürünlerini anlattı. George’un o kadar karakteristik bir yüzü ve o kadar bir Ferzan Özpetek filmi havası var ki… Hepimizi çok etkiledi. Onunla sohbet etmek çok keyifliydi. Umarım sizin de şansınız olur 🙂

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Kalymnos Sea Food Company

Kalymnos Sea Food Company’nin sahibi George Katsotourchis

Fotoğraf: Sinan Hamasarılar / Tat Dedektifi

Kalymnos - Gastronomi Rotası - Küçük Martha - Balıkçı

Son olarak, tüm bu yazının tadına uyacak, bütün seyahat boyu kulağımızda ve dilimizde olan bu şarkıyla sizi baş başa bırakıyorum!

İkinci bölümde görüşmek üzere!

 

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply
  Hande Kardaş
  17 Haziran 2016 at 15:40

  Harika bir rota olmuş 🙂 Intagramdan da bu turu bayılarak takip etmiştim. Yazı da çok keyifli olmuş 🙂

  Sevgiler,
  Hande

  handeledim.com

 • Reply
  Derya
  17 Haziran 2016 at 19:48

  Özüm Hanım yazınızı bir solukta keyifle okudum. Biz yeme içmeyi çok seven bir çiftiz ve bu yaz yunan adalarına gitmeyi duşunuyorduk, sakin bir yerler istiyorduk. Yazını çok zamanında çıktı karşıma gerçekten çok yardımcı oldu. Bir şey sormak isterim, bu tatil sizlere ozel mi organize edildi? Bu tur yapılıyor mu acaba katılmak istersek. Tesekkurler

 • Reply
  İlknur
  22 Haziran 2016 at 16:04

  Merhabalar,

  Yazınız çok değerli bilgiler içeriyor.
  Birçok Yunan Adasını görmüş olmama rağmen ,bayram tatili için gitme ihtimalimiz sebebiyle şu an Leros yazınızı heyecanla bekliyorum.
  Elinize sağlık.
  Sevgilerle
  İlknur

 • Leave a Reply