SEYAHAT

HAFTA SONU KAÇAMAĞI – A WEEKEND AWAY ; GÜMÜŞLÜK, BODRUM

Bozcaada gurme gezilerinin bize kattığı en güzel şeylerden biri yeni insanlar tanıma ve sonrasında kurulan arkadaşlıklar olmuştur. Bu sefer, eski misafirlerimizden ama şimdi arkadaşımız olan Cengiz ve Arzu’nun “Siz bize ada kafasını yaşattınız, gelin biz de size Gümüşlük kafasını yaşatalım!” demesi üzerine geçtiğimiz hafta sonu atladık Bodrum’a gittik. 

English: “One of the most beautiful things that gourmet trips in Bozcaada have given us , is meeting new people and making friendships afterwards. This time, our last guests are Cengiz and Arzu,  but now they are our friends were saying  “we have experienced the atmosphere of the island thanks to you, we want you will experience the atmosphere of Gümüşlük!”

Bu sezonu adeta Bodrum bereketiyle açtık. Bir kaç haftadır üst üste Bodrum’un farklı kasabalarına gidip farklı deneyimler yaşama şansımız oldu. Hepsinde de şansımız bir lokal ile takılıyor olmaktı. Zaten bir yeri gerçekten yaşamak istiyorsanız turist gibi değil, lokali gibi ya da bir lokal ile takılın! Aradaki farkı kesin göreceksiniz…

English: “For a few weeks we had a chance to go to different towns of Bodrum and got different experiences. We were lucky , because we had the chance to hang out with local people. If you really want to feel a place, do not be like a tourist, live like local people or hang out with local people ! You will see the difference …”

Bodrum’a git gel anladım ki, aslında Bodrum artık neredeyse bir şehir büyüklüğünde… Her sene bir başka kasaba ya da köy gelişiyor ve bu da mesafelerin birbirinden uzak olmasına neden oluyor. Bununla beraber her bölgeye ne kadar farklı insan grubunun yerleştiğini ve tüm bu insanların aslında kendi küçük ütopyalarının arayışında olduğunu anladım. Öyle ki geçtiğimiz son bir yılda Muğla iline, İstanbul başta olmak üzere diğer illerden toplam 40.000 kişilik göç kaydı bildirilmiş. Yerleşim yapanların aradığı en önemli iki şey “sağlık hizmetleri ne durumda ve kaliteli eğitim veren okul var mı?” Acıbadem Hastanesi, 5M Migros, IKEA, TED Ankara Koleji gibi büyük şehirlerde görmeye alıştığımız isimler artık Bodrum’da karşınıza çıkabiliyor.Tüm bu olanakların yanında temiz hava ve deniz de cabası oluyor. Ancak yaşam o kadar ucuz değil. Özellikle bu göç talebi nedeniyle son bir kaç yıldır ev fiyatları ve kiralar İstanbul’u aratmıyor. O nedenle önceden gelip yerleşmiş olanların bir avantajı var elbet.

English: “Actually, as i go to Bodrum , I realized that Bodrum was almost as big as a city. Each year, another town or village develops. However, I understood that  how different groups of people were settled in each region and that all these people were in search of their own little utopias. So much so that in the last year we have been informed about the migration of Mugla to other provinces, especially Istanbul, for a total of 40,000 people. Now in Bodrum , you can see Acıbadem Hospital, 5M Migros, IKEA, TED Ankara College, such as the names we have used to see the in big cities. In addition to these opportunities, Bodrum has clean air and the sea. But life is not so cheap. Especially due to this immigration request, the house prices and rents are almost the same as the prices in istanbul for the last few years. For that reason, those who came and settled in advance have an advantage.”

Tüm bunları düşünürken de, aslında Bodrum’un bir çok yerinin ayrıca ele alınıp yazılması gerektiğini keşfettim. O nedenle büyük bir heyecanla ve ayağımın tozuyla karşınızda “Gümüşlük” rehberim efendim 🙂

English:“When I thought about all this, I realized that many places in Bodrum should be written. So , here is the guide of  “Gumusluk”  that i wrote.”

Siesta Restaurant

İlk akşam yemeğini yediğimiz Siesta Restaurant, Gümüşlük sahilde, sol yakada kalıyor. Yine kabak lambalarının verdiği ambiyans ve Gümüşlük koyunun müthiş manzarası tartışılmaz. Lezzetlere gelecek olursak, sanırım şuanda benim için Bodrum’daki bir çok balık restoranına göre baya fark atmış durumda. Buraya gelirseniz mutlaka mezelerden, köpeoğlu, sarımsaklı börülce, barbunya ve fava deneyin. Kalamarı ise sadece bacaklardan yaptırın ve arkanıza yaslanın. Bu sezon için şimdilik yediğim en iyi kalamardı. Ana yemekte ise, mutlaka balık buğulamasını deneyin. O kadar lezzetliydi ki, şuan yazarken bile o baharatlı ve sarımsaklı suyunun tadı damağıma geliyor. Kesinlikle tavsiye edilir!

English:“Siesta Restaurant, where we had first dinner, is located on the beach of Gümüşlük, on the left. The ambiance of the pumpkin lamps and the magnificent view of the Gumusluk cove are unquestionable. In terms of taste, it is better for me than a lot of fish restaurants in Bodrum. If you come here, try the appetizers such as garlic cowpea, kopeoglu, barbunya and fava. The calamary is the best I’ve had for this season. In the main course, you should taste the steamed fish. It is so delicious. Definitely recommended!”

Mimoza Restaurant

Bu sezon ilk geldiğimiz mekandı Mimoza. Gümüşlük sahilde, adeta kendine ayrılmış özel bir koyda olma hissi yaratan büyülü bir noktada bulunan Mimoza’yı renkli kabak fenerlerinden hatırlayacağınıza eminim. Her yerden sarkan bu renkli kabaklar, akşam olduğunda inanılmaz bir atmosfer yaratıyor. Gece boyu size eşlik edecek müzikler de oldukça keyifli olacak. Mimoza’ya geldiğinizde mutlaka deniz börülcesi, semizotu salatası, ızgara ahtapot ve güveç karides denemeyi unutmayın. Atmosferi nedeniyle bu kadar rağbet gördüğü için de Gümüşlük lokalleri tarafından “İstanbullu Restoranı” olarak biliniyor 🙂

Engish:“Mimoza, the first place we came this season. I am sure you will remember Mimoza which has the colorful pumpkin lanterns, located in a magical side on the beach of Gümüşlük that makes you feel like you are in a private cove. These colorful pumpkins are creating an incredible atmosphere in the evening. The music will also be quite enjoyable during the night. When you come to Mimosa, do not forget to try sea cucumber, squid salad, grilled octopus and casserole shrimp. Because it is so popular because of the atmosphere, it is known as “Istanbul Restaurant” by Gumusluk locals.” 

Limon Gümüşlük

Bodrum’un bir diğer en güzel manzaralı mekanlarından biri olan Limon, Gümüşlük’te 15 yılın üzerinde bir süredir misafirlerini ağırlıyor. Özellikle gün batımı saatinde, sizin için özenle hazırlanmış bir masada çok keyifli vakit geçireceğinize şüphem yok. Dekorasyonundan menüsüne kadar her şey çok özenle hazırlanmış.

English:“Limon (Lemon), one of the most beautiful scenic places of Bodrum, has been serving in Gumusluk for 15 years. .There is no doubt that you will have a very enjoyable time on a table prepared for you at sunset time. Everything is carefully prepared such as decor, menu etc…”

Kendinizi kocaman bir bahçede adeta Harikalar Diyarı’nda gibi hissedeceksiniz. Engebeli arazi olduğu için sivri topuklu ayakkabı ile gidilmemesi de Limon ailesi tarafından öneriliyor 🙂 Gelelim yemeklere… Masanızda mutlaka kabak çiçeği dolması, mücver, mantı, çökerme ve limonlu parfe bulunmalı, benden söylemesi ! Ayrıca sadece kışın açık olan ve Gümüşlük lokalinin kış favorilerinden Mini Lokanta‘da ise 3-5 masa ile yine harika lezzetlerini sunmaya devam ediyorlar.

English:“You will feel like you are in the Wonderland in a huge garden. It is suggested by the Limon family that you should not wear high-heeled because it is rugged land. ? how about the meals… You should definitely have zucchini stuffing, combat, ravioli, sausage and lemon parfait on your table! They also continue to serve in the Mini Restaurant which is only open in winter and one of winter favorite of Gumusluk locale.”

Açık Mutfak Gümüşlük

2007’de İstanbul’da Galata’da açılan, ardından 2015 yazı itibariyle Gümüşlük’e taşınan Açık Mutfak, Gümüşlük’te en sevdiğim keşif oldu diyebilirim. Sahibesi Esra Şener, bir mandalina bahçesi içerisinde, ağaçların altında, çok yalın ama kendine has  şıklığı olan bir mekan yaratmış burada. Yemek için uğrayamıyorsanız bile mutlaka gün batımına doğru bir şeyler içmek için uğrayın derim.

English:“Açık Mutfak (means “Open Kitchen”), opened in Galata / Istanbul in 2007 and then moved to Gumusluk in the summer of 2015. I can say that it is one of my favorites in Gumusluk. The owner, Esra Şener, has created a place here in a mandarin garden, under the trees, which has its own unique feel. Even if you can not go for a meal, I would definitely suggest you go for a drink at sunset.”

Son dönemde Meksika’ya olan ilgisi nedeniyle sık sık Meksika’ya gidip uzunca kalan Esra Hanım, öğrendiği orijinal margarita tarifiyle misafirlerini mest ediyor. Ben ki tekilacı hiç değilimdir, ama iki adet üst üste içmekten alamadım kendimi 🙂 O sırada  gerçekten açıkta olan mutfağında yaptığı aperatifleri misafirlerine ikram ediyordu ve Yunanistan’dan beri en iyi ceviche’yi kendisinin elinden yediğimi söylemem lazım. Bir akşam mutlaka yemeğe gideceğim, bu da kendime not olarak burada dursun! Benden önce siz giderseniz de mutlaka önerilerinizi bekliyorum.

English: “In the last period, she goes to Mexico frequently and admires her guests with the description of the original margarita she has learned. I do not drink tequila much but I was not able to desist from drink two tops 🙂 At the time, she was offering snacks to his guests in the kitchen, and I have to say that I have ever eaten the best “ceviche”  since i ate in Greece. One evening, I will definitely go there for have dinner, and this is a note for myself! If you go before me, let me know your suggestions.”

 Off Gümüşlük

Yılların Off Pera’sını İstanbul Taksim’den hatırlayacaksınız. Bir çok insanın mutlaka bir anısı vardır orada. Geçen yıl kapanan ve Gümüşlük’te yeni hayatına merhaba diyen Off ailesi, Gümüşlük sahilde, eski Amavi Restoran’ın yerine açılmış.

English:“You will remember “Off Pera” that is in Istanbul. A lot of people have a memorial there. ” Off ” which was located in İstanbul  closed last year and was opened instead of the Amavi Restaurant on the Gümüşlük beach.”

Bundan seneler önce Amavi varken, Baransel’le ilk tatil kaçamaklarımızdan birinde burada çekilmiş ve çok sevdiğim bir fotoğrafımız var. O zaman da hep derdik ki “Ya burası aslında ne kadar güzel bir mekan”. Gel zaman git zaman, sonunda Ferah Aydın ve ortaklarının sayesinde doğru ellere geçmiş ve harika dokunuşlarla çok güzel bir beach club haline gelmiş. Ama dım tıs müzikli olanından değil… Daha lounge, daha chill…

English:“When Amavi Restaurant was here and while we were on one of our first vacations with Baransel years ago that we have a photo which was taken here and i love it. We’ve always said, “What a beautiful place “. As the time goes by , Eventually thanks to Ferah Aydın and her partners, it has become a very nice beach club. But it’s not like popular music… More lounge, more chill …”

Bütün bir günümüzü burada geçirip, her akşam da canlı müzik dinlemeye geldik. Dolayısıyla gecesini gündüzünü, barını, restoranını her haliyle denemiş olduk. Sanırım buradayken başka bir yere gitmeye de pek ihtiyacınız yok.

English:“We spent the whole day here, and came to live music every evening. Therefore, we saw their bar and restaurant at night and day . You do not need to go anywhere else while you are here.”

Off Gümüşlük’te tüm yaz her gün bir canlı performans var. Öyle şanslıyız ki bir akşam Birsen Tezer‘i bir akşam da Güvenç Dağüstün’ü canlı dinleme fırsatımız oldu. Özellikle Güvenç Dağüstün‘ün performansı bizi çok etkiledi. Muhteşem bir ses! Harika repertuar! Hatta sahneye bir anda Jehan Barbur‘u davet etti ve hepimiz için bu ikilinin şarkı söylediği anlar unutulmazdı… Alkışlamaktan ellerim kızardı 🙂

English:“We were so lucky that we had the opportunity to listen to “Birsen Tezer and Güvenç Dağüstün”.  Especially the performance of Güvenç Dağüstün has affected us very much. A great sound! Great repertoire! There is a live performance in Off Gümüşlük every day during the summer. Moreover, it will be open next winter. He even invited Jehan Barbur to the scene and it was unforgettable for all of us.”

 Bayram dönemi itibariyle Off Gümüşlük’teki program aşağıdaki gibi/During the Ramadan Feast, the program in Gümüşlük is as follows;

25 Haziran (June) Cumartesi – Birsen Tezer

26 Haziran (June) Pazar – Nükhet Duru

 27 Haziran (June) Pazartesi – SATTAS

28 Haziran (June) Salı – Melik Şah ve Saz Arkadaşları 

29 Haziran (June)Çarşamba – Ayşegül Aldinç

30 Haziran (June) Perşembe – Bülent Ortaçgil

Gelelim burada ne yedik ne içtik kısmına. Akşam yemeğinde yediğim ızgara levrek ve yanında gelen enginarlı pilav çok lezzetliydi. Baransel erik ekşili kuzu incik yedi, o da oldukça beğendi. Başlangıçlardan ise kadayıflı beyaz peynir açık ara favorimiz. Ciğer severler için ise rakılı ciğer ve yanında gelen sote pancar şiddetle tavsiye edilir. Gündüz atıştırmalıkları için ise, pancarlı cacık, lahmacun ve otlu peynirli pide denenmeli! Kokteyllerin hepsi gayet başarılıydı, iyi bir barmenleri var. Kahvaltısı ise oldukça doyurucu, 2 kişilik Off kahvaltı 70TL! Dilerseniz buna pişi, omlet ve menemen gibi ilaveler yapabiliyorsunuz.

English: “Well, what we think how about drinks and foods? The grilled sea bass and artichoke rice in the dinner which were very delicious. He ate a lamb shank with a barrel of plum, and he liked it. our favourite starter was white cheese.  Liver with raki and sauteed beet are recommended. For daytime snacks, beans with cucumber, lahmacun and herbed cheese should be tried!  The cocktails were all very successful, they have good bartenders. The breakfast is quite satisfying, Off Breakfast for 2 people is 70TL! You can get extra omelette and menemen as well, if you want…”

Önünde deniz ve şezlonglar, arkada ağaçların gölgesinde bahçesi ve salıncaklar… Tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir yer olmuş Off Gümüşlük ve bana yaşattığı hissiyatı adeta Bodrum’un Cihangir’i olduğu yönünde! Biz çok sevdik, umarım siz de beğenirsiniz! Üstelik önümüzdeki kış da açık olacağı haberini almış olmamız bizi ayrı sevindirdi. Gelsin kışın Bodrum kaçamakları 🙂

English:“The sea and the sunbeds in front of it, the garden and the swings in the shadow of the trees in the back … Off Gümüşlük which has been a place you can spend all day and the feeling that you lived in me is , you are in Cihangir! We loved it, I hope you like it too!”

Sevgiler / Best

Özüm

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply