GEZİ NOTLARI HIRVATİSTAN

Hırvatistan Gurme Rehberi – Bölüm 2


Hikayesi:

 
Hırvatistan’da yeme-içme turumuza devam ediyoruz. Bu yazıda, hem Hırvatistan’a dair minik tavsiyeler hem de biz ne yedik ne içtik hepsini bulabilirsiniz. 

*Lokrum Island Cafe: 

Dubrovnik’e en yakın adadır Lokrum… Kayalıklar üzerinde yemyeşil ağaçların boy gösterdiği, içerisinde tavus kuşlarının cirit attığı bir ada… Dubrovnik Old Town marinadan kalkan teknelerle yaklaşık 20dk da varıyorsunuz adaya. İçerisinde pek fazla tesis vb. yer yok. Tek bir cafe mevcut. Gider gitmez biramızı içip tatlımızı yiyip enerji depoladığımız cafe 🙂 İ. burada banansplit söyledi, bense içeri girerken gözüme kestirdiğim şu milföylü pastayı söyledim. Milföylü pastanın kreması çok ilginçti, hem katı hem de jöle gibiydi.Ama tadı fena değildi. Bu pastayı bir çok yerde görmüştüm aslında. Sanırım yöresel bir tatlıydı. E tabi Ozujsko olmazsa olmaz bunların yanında… 🙂

Not: Fotoğraf için İ.’ye teşekkürler!

 
 
*Copacabana Beach Cafe:
 
 
 
Dubrovnik’te genelde otellerin yer aldığı Babin Kuk yarımadasında bulunan Copacabana Beach, Dubrovnik’te yüzülecek en güzel yerlerden biri. Bizim anladığımız anlamda beach kültürü beklememek lazım tabi. Tesis olayı çok gelişmiş değil mesela. Yine çakılların üzerindeki şezlonglarda geçiriyorsunuz zamanınızı. Ama denizi oldukça güzel.
 
Biz burada Orsan Restoran’da oturup Ozujsko’larımızı içip günün ilerleyen saatlerinde ise bölgenin meşhur köftesi Cevapcici’yi tattık. Açıkçası kokusu bana çok ağır geldiği için ben yiyemedim. Ama zaten grubun genel görüşü de olumsuz yöndeydi. O yüzden tavsiye etmiyorum.
*Hırvatistan Fırın Manzaraları:

 

 

Gördüğümüz anda “Aaaa Bekara Rus!” deyip güldüğümüz şey aslında Fırın anlamına geliyormuş 🙂 Biz akıllı Türkler bu şekilde yorumladık hemen.

Hırvatlar hamur işi konusunda çok başarılılar. Sanırım Fransa’da bile bu kadar güzel kruvasan yememiştim. Çeşit çok ve her biri çok lezzetli. Kesinlikle rastgele bir fırına girip denemelisiniz.

*Dubrovnik Dondurmacıları:

İtalya’ya bu kadar yakın bir ülke olmanın nasibini dondurma konusunda da almış Hırvatistan. O meşhur gelato dondurmaları her yerde her sokaktaki dondurmacıda bulabilirsiniz. Onlarca çeşit arasından seçim yapmak oldukça zor…
Hırvatistan ve özellikle Dubrovnik beni yemek konusunda oldukça tatmin etmiş bulunmakta. Gözüm de, gönlüm de, midem de doymuş olarak döndüm 🙂 Darısı başınıza!
Sevgiler
Özüşko

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply