PROJELER

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE #DURDE !

Biz çocukken “belirli gün ve haftalar” diye bir kavram vardı. O günler hakikaten önemli sayılır, okulda mutlaka o belirli günler bir etkinlik eşliğinde kutlanırdı. Piyesler sergilenir, şiirler yazılır, resimler yapılırdı. Çocukların hem hayal gücü gelişir hem de o önemli güne dair bilinçlenirlerdi. 

“Biz büyüdük ve kirlendi dünya” der ya hani Yeni Türkü… Sanırım öyle oldu! O önemli günler önemini mi yitirdi? Çocuklar eskisi kadar bilinçli yetişmiyor mu? Bir sürü soru geliyor aklıma… Tam böyle bir zamanda, kafamda deli sorular varken ve yine mevsim geçişlerinin anormal olduğu bir dönemdeyken, çok tatlı bir davet aldım.

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 8

Bana yeniden o önemli günlerden birini hatırlatan, beni çocukluğuma götüren bu ince düşünülmüş davet, 1-5 Haziran arası kutlanan Çevre Haftası nedeniyle, sosyal medyada başlattıkları iklim değişikliğine #durde kampanyasına dikkat çekmek için, Bosch Ev Aletleri ve National Geographic Channel‘in ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikti. Bosch’un zaten çevreci bir marka olduğunu biliyordum, zira geçen sene bu zamanlar yeni ev kurma aşamasındayken  ev aletleri konusunda ilk dikkat ettiğim şey ürünlerin enerji tüketimi özelliğiydi. Bu nedenle Bosch o dönemde de oldukça dikkatimi çekmişti. Nat Geo TV, zaten çok severek takip ettiğim bir kanal. Dünya üzerinde yaptığı tüm projelerin hayranıyım! O nedenle çok güzel bir işbirliği olmuş. Tekrar tebrik etmek isterim 🙂

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 6

Gelelim programa… Bize verilen programa göre Belgrad Ormanı içerisindeki Forestanbul Doğa Macera Parkuru‘nda sabah erken saatte buluşacaktık. Yanımıza bir arkadaşımızı getirmemiz ve o kişiyle birlikte takım olacağımız söylendi. Tabi bir de rahat kıyafetler giymemiz… 🙂 Tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk ama kendimizi doğa ananın kollarında bulacağımız kesindi.

Takım arkadaşı olarak benim sevgili Sarı Bonbonlar‘ımdan Ahu’yu (Gezgin Bukleler) davet ettim ben de. İşi çok ciddiye alıp bir yandan da tüm neşesiyle bana eşlik etti. 🙂

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 2

Ahu’nun ısınma turlarındaki mutluluk pozu 🙂

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 5

Sabahın erken saatlerinde parkurda buluşup tüm ekiple beraber sağlıklı kahvaltımızı ettik. Ekip şahaneydi bu arada, kimler yoktu ki! Çizenbayan – Elif Tanverdi, Gamze Biran, Ecemen – Ece Çelebioğlu, Dilan Bozyel ve Ece Vahapoğlu ! Toplamda 6 takımdık! Parkura başlamadan önce bize gerek yarışacağımız parkurla gerekse iklim değişikliği konusunda ne gibi önlemler alabiliriz,  şuanda dünyada durum ne boyutta ve karşı karşıya olduğumuz çevresel risklerle ilgili bilgiler verildi.

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 7
Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 3

Her birimize verilen parkur haritası ve pusula sayesinde belirli noktalara bırakılmış puanları 1 saat içerisinde toplamamız gerekiyordu.

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 11

Ve yarış başladııııı…

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 12

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 13

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 10

Beni tüm bu parkur kurgusunda en çok etkileyen, Dijital Tünel bölümü oldu. Yanan ormanları görünce insanın içi sızlıyor. Bir ormanın ne kadar uzun sürede oluştuğunu gösteren, bir anda küle dönen bir ormanın ardından orada yaşayan canlıların nesillerinin sona ermesine kadar uzanan kısa bir öykü izledik.

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 14

Küçük Martha - Belgrad - Forestanbul - Bosch - National Geographic - Çevre Haftası 15

Ormanda kayboluşumuzun sonunda sonuncu oluruz diye düşünüyorduk ama yine 5. olarak durumu kurtardık 🙂

İşin eğlencesi bir yana, atmosfere her gün farklı yollarla verdiğimiz zarar sonucu meydana gelen küresel ısınma ve iklimdeki değişiklik, önce bitkilere sonra diğer canlılara sırasıyla etkilerini hissettiriyor. Son 2 senedir özellikle, bu konuda bir fikriniz olmasa bile, içerisinde bulunduğunuz ayın karakterinin ne kadar bozulduğunu fark etmemeniz mümkün değil. Yaz gelmek bilmiyor, geldiğinde de kurutup geçiyor. Kışın kar yağışı eski zamanlardaki gibi olmuyor. Kar yağmayınca hastalıklar artıyor… Havanın ısınması deniz suyunu tetikliyor, buzullar eriyor. Bir çok canlının nesli tükenmek üzere. Aynı zamanda bir dalgıç olduğum için, işin denizlerdeki boyutunu daha net gözlemleyebiliyorum ve bu beni her sene suyun altında gördüklerimle daha fazla etkiliyor. Bu bir zincir. Hem de çok büyük bir zincir. Ben bu koca dünyada küçük bir insan tanesi olarak ne yapabilirim diyorsan, yapacak bir sürü şey var emin ol! Boşa yanan elektriği kapa, boşa musluktan su akıtma, mümkün olduğu kadar ortak araç kullan, çöpünü plastik, kağıt ve şişe olarak ayır, doğal enerji ya da yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğalması için destek ver, sesini duyur, tepkini göster… Hiç değilse dişini fırçalarken suyu kapa ve bu yazdıklarımı hatırla… Belki ilerideki nesiller için umut oluruz! Hadi sen de iklim değişikliğine bizimle #durde !

Bu keyifli gün için emeği geçen herkese tekrar teşekkürler !

Bu sabah, doğa anayı kucaklamak için harika bir ekiple beraber Belgrad Ormanı içerisinde yer alan Doğa Macerası Parkuru’nda buluştuk! ??? 1-5 Haziran Çevre Haftası kapsamında, Bosch Ev Aletleri ve National Geographic Channel’ın iklim değişikliğine #durde mek amacıyla bir araya geldiği projeye destek vermek üzere, bizim için düzenlenen bir parkuru keyifle tamamladık ? (Parkurdaki survivor maceramızı kaçırmadan snapchatten izlemenizi tavsiye ederim ?) Parkurda yarışmakla kalmayıp her sene etkisini daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliğine gerçekten ne kadar küçük adımlarla dur diyebileceğimizi bir kez daha gördük ! Dişini fırçalarken suyu kapa, evde çöpünü ayır, yere asla çöp atma, gereksiz yere kağıt harcama… Yapılabilecek çok fazla küçük gibi gözüken ama etkisi büyük şey var… Ben ilk okuldayken, Çevre Haftası’nda bir kere ağaç olmuştum… Adım da Çınar’dı ? Unutma, dünya hepimizin evi! Sen de bu çağrıya kulak ver ve iklim değişikliğine #durde !

özüm (@kucukmartha) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply
  Sema
  17 Haziran 2016 at 14:42

  Gerçekten çok anlamlı bir etkinlik olmuş Bosh ve National Geographic ailesini tebrik ediyorum. Sizi zaten severek takip ediyorum, ayrıca bu duyarlılığınızla ve farkındalık yaratma çabanızla bir kez daha mutlu ettiniz. Teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

 • Reply
  Hande Kardaş
  17 Haziran 2016 at 15:19

  Ne kadar keyifli bir gün ve ne kadar anlamlı bir proje olmuş. Herkes böyle duyarlı olsa ne de güzel olur bu dünya !

  Sevgiler,
  Hande

  handeledim.com

 • Reply
  Tuğçe
  17 Haziran 2016 at 15:52

  Keşke biz de katılma fırsatı yakalayabilseymişiz, şahane bir etkinlik olmuş. Herkes Bosh ailesi kadar duyarlı olabilse ve bu projeler artsa.

  Yüzünüzdeki o güzel gülümseme her şeyi anlatmış zaten 🙂

  Sevgiler,
  TT

 • Reply
  Gül Sevinç
  17 Haziran 2016 at 23:04

  Şahane bir işe imza atmışsınız. Çok da güzel kaleme dökmüşsünüz. Emeği geçenlerin eline sağlık. Böyle etkinliklerin artması dileğiyle…

 • Leave a Reply