SEYAHAT

LUXURIOUS GETAWAY/LÜKS KAÇAMAK; IMARET HOTEL – KAVALA

Geçtiğimiz yaz çıktığımız Kuzey Yunanistan gezisinin son durağı olan Kavala‘ya, Imaret Hotel‘den aldığımız bir davet üzerine gitmiştik. Epeydir bu yazıyı yazmak için bir şeylerin beni dürtmesini bekliyordum sanırım. Havanın yeniden yaz kokmasıyla beraber içimdeki Yunanistan sevgisi de alevlendi. Hayatımda gördüğüm en güzel otellerden biri olan Imaret Hotel’in bu gecikmiş yazısını yazmak ve sizlere bu yazınki planlarınızda fikir verebilmek farz olmuştu.

Thassos’dan tam İstanbul’a doğru dönüş yoluna geçmeyi planlarken, Imaret Hotel’den aldığımız tatlı bir davet tatilimizi uzatıp Kavala’ya da gitmemizi sağladı.

English: We had gone to Kavala which is the last stop of our North Greece trip last summer upon a request in order to stay in Imaret Hotel. I guess I was waiting to write this letter for a long time, yet I could not find a reason (Now I have). The will to see Greece became inflamed as soon as the summer showed its face again. Imaret Hotel, one of the most beautiful hotels I have ever seen in my life gave me the reason to write you this letter.

We extended our holiday while we were going back to Istanbul from Thassos and decided to go to Kavala after we had taken the invitation from Imaret Hotel.

Kavala, Kuzey Yunanistan bölgesinde Osmanlı’nın izlerini en çok taşıyan şehri belki de. İstanbul’dan arabayla ortalama 5 saatte Kavala’ya varabiliyorsunuz. Selanik’e ise sadece 1,5 saat mesafede bulunuyor. Bu bahsettiğimiz yolun Yunanistan tarafı oldukça rahat ve kaymak gibi bir otoban yoldan oluşuyor.

English: Kavala is a city which has Ottoman style in Greece. You can arrive there within 5 hours from Istanbul by car. The city has just 1, 5-hour distance to Thessaloniki. The Greece part of the way is quite comfortable and easy via autobahn.

Kavala’ya girerken gördüğünüz manzara çok güzel. / The view when we are driving to Kavala is wonderful.

Şehrin hem merkezinde bulunan hem de şehri gören harika bir manzaraya sahip olan Imaret Hotel, Osmanlı döneminden kalma eski Türk evlerinin bulunduğu Mehmet Ali Paşa sokağında bulunuyor. Tam olarak yukarıda gördüğünüz bu sevimli evlerin karşısında bulunan ve daha içeri girmeden, dışarıdan kale gibi duran turuncu duvarlarıyla sizi mistik bir yolculuğa çıkarıyor.

English: Imaret Hotel that has a great view is located in the heart of the city is full of old Turkish houses built in Ottoman times. The hotel is exactly in front of these pretty houses and has orange walls seen like a fortress when you look outside. After entering though its door, you feel like you are in a mystic environment.

Resepsiyon alanı… / Reception hall …

Otelde bizi otel müdürü Konstantinos Gialides ve ekibi çok sıcak bir şekilde karşıladı. Kısa bir check-in işleminden sonra hemen odalarımıza eşyalarımızı bırakıp oteli gezmeye başladık. Odalarımız arka bahçe tarafında iki katlı suitlerdi. İnanılmaz bir mimarisi olan otelin her yeri tarih kokuyor. Adeta Topkapı Sarayı’nın mimarisini andıran bir yapısı var.

English: Konstantinos Gialides, the manager of the hotel and his great staff are welcoming us. After a short check-in action, we put our bags in the rooms and started to discover the hotel. We were staying in double suites looking the garden part that is behind the hotel. The hotel that has a incredible architecture was smelling history. It is like the architecture of Topkapi Palace in Istanbul. 

Şu anda Mısır Hükümeti‘nin özel koruması altında olan otel, ancak özel izinlerle etkinliklere açılabiliyor. Otelin içerisinde yer alan tarihi medresenin içerisinde fotoğraf çekmek, otelin içerisinde bikini gibi giysilerle dolaşmak medreseye saygıdan dolayı hoş karşılanmıyor. Otelde konaklamayan misafirler de belirli saatlerde gelip rehber eşliğinde oteli gezebiliyor, otelin tarihi hakkında bilgi edinebiliyor. Peki nedir bu otelin daha doğrusu bu imaretin hikayesi?

English: The hotel is under special protection of Egyptian Government at the moment and can be available only in special organisations. Taking photo in the historical madrasah that is located in the hotel or walking with bikinis or such clothing is not a favourable reception because of respect. Guests that are not willing to accommodate in the hotel may visit it via guide in determined times in order to take information in relation to its history. But what is the story of this hotel or construction? 

Aslında burası, 1817 yılında Osmanlı yönetimi döneminde Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan ve doğduğu bu şehre bağışlanan, medrese, mektep ve aşevi olarak kullanılan bir imaret. Döneminde burada din adamları yetiştiriliyormuş. 1920-1960 yılları arasında Yunanistan’a dönmek zorunda kalan insanların aşevi olarak kullanılmış. Bir dönem ise bar ve lokanta gibi yapının ruhuna uygun olmayan şekillerde kullanılarak ardından da kaderine terk edilmiş. Ancak İzmir kökenli tütün tüccarı Kavalalı ünlü işkadını Anna Misirlian‘ın maddi ve manevi katkıları sayesinde, imaret 2005 yılından bu yana, ismine sadık kalınarak Yunanistan’ın en değerli oteli olarak işletiliyor.

English: This place was built for madrasah, school and soup kitchen in 1817 in Ottoman times by Kavalalı Mehmet Ali Pasha. He wanted to grant this building for the city in which he was born. In old times, men of god were being raised. It was used as a food bank for the people that were obliged to come back to Greece between 1920 and 1960. It was also used as a bar and restaurant and because of the fact that this usage was contrary to its purpose, it was abandoned to its fate. Then, it started to be used as a hotel as of 2005 thanks to material and immaterial supports of the famous tobacco seller Anna Misirlian. Now it is one of the most precious hotels of Greece.

Odamızın Kapısı / Door of our room

Odamızda pencere önüne bırakılan mis kokan limonlar ve pencereden Kavala manzarası…

A beautiful view of Kavala looking at lemon trees through the window…

Üst kattaki yatak odası o dönemden kalan yüksek kubbenin altında… / Bedroom that is available in upstairs is located under high dome…

Yatakların yanına da uyku öncesi ayakların dinlenmesini sağlamak üzere, içi ılık su dolu birer leğen konuyor. / For relaxing your feet, they put basin full of water near bed.

Koridorlar… / Corridor…

Oda kapıları… / Doors of rooms…

Koridorlarda görünen Kavala manzarası… / Kavala view you can see from corridors…

Arka bahçedeki açık hava restoranı… / Open-air restaurant in back garden.

Havuz alanı… / Pool area…

Teras… / Terrace…

,

Otelin restoranında akşam yemeği yeme şansımız da oldu. Gerçekten her şey oldukça lezzetliydi. Zengin sabah kahvaltıları ise Havillant Limoges porselen takımları içinde sunuluyor.

Bize bu harika deneyimi yaşatan Imaret Hotel ekibine çok teşekkür eder, bir daha ziyaret etmek için heyecanla beklediğimizi belirtmek isteriz! Siz siz olun Kavala’ya yolunuz düşerse Imaret Hotel’i mutlaka ziyaret edin!

English: The restaurant of the hotel was great. We had to chance to have dinner.Very rich breakfast is being served in porcelain plates in Havillant Limoges brand.

We want to thank to Imaret Hotel for this great experience. We are looking forward to visiting here again. You should visit Imaret Hotel if you are on your way to Kavala.

Sevgiler / Best

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply