YEMEK

Ispanaklı Peynirli Börek

Hikayesi:


Yıl olmuş 2013 ama ne çizgifilmlerin ne dizifilmlerin  temel konusu değişmedi… Kadın-erkek ilişkileri…
 
Hadi biraz çocukluğumuza dönelim… 80’lerin sonu 90’ların başında çocuk olmak deyince ilk akla gelenlerden olsa gerek ‘Temel Reis’… Bir çok çocuğun ıspanakla arasının düzelmesine neden olan o harika karakter… Bir tarafta da garibim Safinaz ve Kabasakal… Çocukluğumuzdan beri beynimize empoze edilen şu kadın profili vardır ya hani, Temel Reis’i seven ama Kabasakal’ın yaptıklarına da koy yan cebime deyip, iki erkeğin onun için savaşmasına bayılan… Ya da hep bir prens vardır mesela, kötü durumlardan seni kurtaran… Yani o çok kıymetli ayakkabımızı bile kaybettiğimizde gerekirse diyar diyar gezip bizi bulup getiren… Hani biz kendimiz gidip yeni bir çift daha alamıyoruz çünkü… Etrafımızda onca periler, büyücüler, bir çift ayakkabı daha isteyemiyoruz! Pes… 🙂 O Zeyna’lar falan çok sonra çıktı… Feminizmin etkisiyle midir yoksa güçlü kadın profilinin erkeklere artık daha çekici gelmeye başlamasından mıdır bilinmez, bir anda etrafımızda ‘hiyaaayyt’ diye bağıran, oradan oraya zıplayan, güzel kadınlar sarmaya başladı… Sonra anladık ki bunun da bir ayarı olmalı (erkeğe şiddet artmış olsa gerek), ne yapsak ne etsek diye düşünürken kadının aklını ön plana çıkaran hikayeler yazılmaya başladı… O dedektif,polis,avukat kadınlar sonra çıktı… Ama sabit olan tek şey o kadın için çırpınan bir erkek, tabiki kötü bir kadın ya da adam daha… Gerçek hayatta nasıl dönüyor işler? Kimimiz Safinaz, kimimiz hala Zeyna, kimimizse Ally McBeal ya da Carrie Bradshaw… Benim tüm bu hikayelerden anladığım tek şey o dur ki “Hayatta her işini kendin yapacaksın, beklenti hayalkırıklığı yaratıyor neticede.” O yüzden sen beklemeyeceksin ayakkabının diğer teki kaybolduğunda bir prens bulur getirir diye, gidip kendin alacaksın, ha olur da getirirse bu da sana hayatın süprizi olur, sevinirsin yaşarsın…Nereden nereye… Ben de Temel Reis’ine hasta bir Safinaz olarak ıspanağı pek seviyorum…Hele börek haline bayılıyorum. Bir haftasonu B. ile evde vakit geçirirken yanında soğuk ayran ile keyif yaptığımız Ispanaklı Peynirli Börek işte karşınızda…


Afiyet olsun 🙂
Özüm


Malzemeler:

4-5 Adet Yufka
2 Yumurta
1,5 Bardak süt
Çörek Otu
Tuz
Karabiber
1 kg Ispanak
1/2 kalıp beyaz peynir
Zeytinyağı


Yapılışı:

Fırınımızı 180 dereceye getiriyoruz.

Bir tavada az zeytinyağı ile ıspanaklarımızı ince ince kıyıp kavuruyoruz. Yeşilliği çok solmadan ama yeterince yumuşayınca üzerine tuz ve karabiber ekleyip tavanın altını kapatıyoruz.

Diğer tarafta bir kasede süt, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve yumurtaları çırpıyoruz.

Fırın tepsimizin altını yağlıyoruz. Üzerine bir adet yufkamızı yayıyoruz. Üzerine kaseeki sosumuzdan yayıyoruz. Üzerine 1 adet yufkamızı ikiye bölüp kırıştırarak iki yarımı da seriyoruz. Bu katın üzerine ıspanaklarımızın yarısını ilave ediyoruz. Aynı şekilde kalıp peynirimizin yarısını da rendeliyoruz.

1 adet diğer yufkayı da alıp aynı şekilde ikiye bölüp kırıştırarak seriyoruz. Üzerine kasedeki karışımdan koyuyoruz sonra aynı şekilde ıspanakların geri kalanını seriyoruz ve peynirin tamamını rendeliyoruz.

En son kalan yufkayı da bütün olarak son katın üzerine seriyoruz. En alttaki yufanın kenarlarda kalan kısımlarını da bu katın üzerine bohça gibi kapatıyoruz.

Kasedeki son kalan karışımın tamamını bu katın üzerine sürüp en son çörek otlarını serpiştiriyoruz.

Fırına verdiğimiz böreğimizi, 20dk kadar sonra soğuk ayranımızla beraber bir güzel yiyoruz 🙂

Afiyet olsun

Özüm
 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply