YEMEK

Küçük İtalyan; Bruschetta !

Hikayesi:


Ne kadarlık ömrün olduğunu bilmediğin şu hayatta, o çok kıymetli zamanının %70’ini geçirdiğin ofis dediğin o yer, ortam, insanlar ve elbette uğraştığın saçmalıklar ya da seni mutlu eden başarılar bir bakıyorsun ki seni kendinden uzaklaştırmaya başlamış. 
 
Hani günlük konuşmalar vardır ya hayatımızda, içinde dert olmayan ya da bir hikaye olmayan, havadan sudan konuşmalar… Onların ne kadar azaldığını farkettim hayatımda… İnsanlarla mı konuşmuyorum acaba diye sordum kendime… Ya da konuşacak başka şeylerim vardı da bir hatır sormayı mı atladım acaba… Çok mu şikayet ediyoruz halimizden? B. ile günlük o basit konuşmaları yapmayı özlüyorum bazen mesela… Ama sonra, tüm gün ayrı hayatlarda boğuştuktan sonra, akşam aynı evde buluşup omzunda huzurdan uyuyakalıveriyorsun ya… O zaman herşey geçip gidiyor.
Tam da böyle bir zamanda, B. ile program yaptık bavulumuzu toplayıp kaçmak için… İkimizin de “biz”e ihtiyacı vardı çünkü. İtalya kulağa hoş geliyordu… Soğuk da olsa, güzel bir yemek yanında güzel bir İtalyan şarabı “yeniden başlama ” butonu yerine geçebilirdi… Aldık bileti hiç düşünmeden. Haftaya bugünün hayalini kurarken, içimdeki kelebekler tuttu kolumdan beni götürdü Bozokbağ‘ına… 🙂 Çok masalsı oldu biliyorum. Ama evde yapılmış güzel bir bruschetta için gerekli en iyi malzemeleri toplamak gerekiyordu. Kokusu Eceabat’tan gelen domates ve zeytinler gibi… Siz Kilye‘yi hiç duydunuz mu bilmiyorum? Duymayanlar için kesinlikle tavsiye ederim. Tesadüfen tanıştığım bu markanın ürünleri tamamen organik olmasıyla ünlü. Örneğin domatesler Eceabat’ta teyzeler tarafından toplanmış, bir güzel doğranmış ve sadece kavanozlanmış. Kavanozu açtığınızda mis gibi domates kokuyor… Artık köy pazarlarına gitmediğiniz sürece böyle kokular duymanız çok zor. Kilye’nin sevdiğim diğer tarafı da bana Bozcaada’yı harlatması oldu… Kokusunda o yöre var… Zeytinyağını dökerken bile yaz kokusu geliyor burnunuza… Pırıl pırıl deniz kıvamında… Hal böyleyken, ben de düşünmeden malzemelerimi aldım. 
 
İşten yorgun argın gelmiş olmamıza rağmen 15dk da hazıladığım bruschettalar ile kendimize geldik… 
Herkese Afiyet Olsun!
Sevgiler
Özüm

Kilye ürünleri için: http://www.kilye.com.tr/ 

Malzemeler:
Kilye Doğranmış Domates
Kilye Yeşil Zeytin Ezmesi
Kilye Siyah Zeytin Ezmesi
Kilye Siyah Zeytin
Kilye Zeytinyağı
Sarımsak
Baget Ekmeği
Reyhan
Roka
Parmesan Peyniri

Yapılışı:
Fırınımızı önceden ısıtıyoruz.

Baget ekmeğimizden bir kaç dilim kesiyoruz.

Zeytinyağımızı ve 2 diş sarmısağı ezip karşıtırıyoruz. Sonra bir fırça yardımıyla ekmek dilimlerimiz üzerine sürüyoruz.

Ekmeklerimizi bu şekilde üzerleri kızarıncaya kadar fırınlıyoruz.

Bir yandan bir kase içerisine domateslerimizi,doğranmış roka ve reyhanımızı, zeytinlerimizi ve en son da bir parça yine zeytinyağımızı karıştırıyoruz. Birz karabiber ve tuz da ilave ediyoruz. Dilerseniz nar ekşisi de ilae edebilirsiniz.

Yaklaşık 15 dk sonra kızaran ekmeklerimizi alıp üzerlerine zeytin ezmelerimizi sürüyoruz. Ardından yapmış olduğumuz karışımı koyuyoruz. En son parmesan dilimleri ile son dokunuşu yapıp servise hazırlıyoruz.


Afiyet olsun !

Özüm
You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply