DUBAİ GEZİ NOTLARI

Küçük Martha Dubai Baharat Çarşısında !

Baharatı kim sevmez ki! Bazen sırf bir şeylerin görüntüsünü daha güzel yapsın diye kullanmaz mıyız şu meretleri? Bir salata yaparız, üzerine bir tutam kekik, bir tutam pul biber al sana hokus pokus! Ya da sağlık katsın diye karabibersiz içmeyiz tavuk suyu çorbayı… Peki kekiksiz, biberiyesiz et olur mu hiç? Uzakdoğu ve Arap mutfağının vazgeçilmezi köriye ne demeli? Hem renk, hem koku, hem tat verenlerdendir o… Ne de yakışır tavuğa! Aynı sülaleden gelen zerdeçal ve sarı kök ise benim olmazsa olmazlarımdan!

Yani anlayacağınız pek severim baharatı ben! 🙂
Dubai gezimiz sırasında eski Dubai sayılan Deira tarafındaki Spice Market / Spice Souk yani Baharat Çarşısı’na uğrama şansımız oldu. Sırf bu fotoğrafları çekebilmek için bile değerdi sanırım… Bin bir çeşit ilginç otun, baharatın, bakliyatın bulunduğu bir yer burası. Pazarlık yaparsanız fiyatlar makul sayılabilir. Dubai’de bol vaktiniz varsa ve mutfağa / fotoğrafa biraz merakınız varsa mutlaka uğrayın derim!
Bir süre sonra dükkanlar aynılaşıyor, ama yine de her bir dükkana uğramak hem pazarlık açısından hem de güzel kareler yakalayabilmek açısından oldukça keyifli!
Bu kurutulmuş gül yapraklarını suda kaynattıktan sonra süzüp suyunu cildinize  kullanabilir ya da çay niyetine içebilirsiniz…
  Yaseminin renginin güzelliğine bakın…
Soldaki alerjiye, her türlü kabarıklığa, kızarmaya iyi geliyor. Alıp doğrudan sürüyorsunuz. Sağdaki ise taşlanmış kotu yaratabilmek için kullanılan taş 🙂
Siz hiç böyle limon tuzları gördünüz mü?
Baharat çarşısına metro ile de gidebilirsiniz ancak indiğiniz duraktan sonra bir 15 dk kadar yürümeniz gerekiyor. Bunun için yeşil hat üzerindeki Baniyas Square’de inip, dümdüz aşağıya doğru yürümeniz gerekiyor. Sahile indikten sonra sağa doğru dümdüz yürüdüğünüzde bir süre sonra karşınıza çıkacaktır.
Keyifli gezmeler!
Sevgiler
Özüm

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply