YEMEK

Küçük Martha Kurabiyeleri

Hikayesi:

Annem hep der ki “Özlemek güzeldir, eğer karşındaki de seni özlüyorsa…” Bu o kadar doğru ki…
Kendimi mutfakta kek çırparken buldum bir gece… Vakit geçmiyordu… Bir yandan fonda bu şarkı çalıyordu, bu şarkının da acı-tatlı bir yanı var ya hani, iyi geliyordu sanki… Bir yandan ben keki çırptıkça kalbimdeki ellerimden o kremaya döküldü sanırım. Tadı pek güzel oldu… (Bakınız: Tahinli Cevizli Kek)
İşte böyle başladı Küçük Martha’nın içindekini keşfetme serüveni… Etrafımda beni destekleyen bir sürü insan beliriverdi bir anda… Bir sürü güzel insan… Bu öyle güzel bir şey haline geldi ki daha çok yapmalıyım, daha çok öğrenmeliyim demeye başladım. Artık  Öz’ümden bağımsız ayrı bir karakter vardı… Küçük Martha… Eve gelince çoğu zaman Martha, Martha’yı uyuttuktan sonra sabah işe giderken Özüm olmaya başladım ben…
Ne kadar cesur da olsa bu Küçük Martha, şeker hamurundan yapılan bu kurabiyelere karşı bir korkusu vardı aslında. Merak ediyordu işin aslını… Bu nedenle Özüm ona bir gün “Kurabiye Kursu” hediye etti… Tesadüfen rastladığı Atölye Ful, Küçük Martha için güzel bir basamak olacaktı.
Martha’nın bir Cumartesi günü katıldığı bu kursun neticesinde ortaya bu sevimli kurabiyeler çıktı. Buarada Martha, kurs boyunca aykırı kişiliğini ortaya koymayı başardı 🙂 Herkes gelin,damat ya da bebek kurabiyesi yaparken o kendince Victoria’s Secret mankeni kurabiyesi yapmaya karar verdi. E kurabiyeler biraz kalındı tabi anca bu kadar oldu 🙂
Güzel bir günün ardından Küçük Martha önlüğünü Atölye Ful’un mutfağında bırakıp, kapıdan Özüm olarak çıktı ve bir tanecik arkadaşı A.’nın yemeğine katılmaya gitti…

Ama neyse ki bu masal burada bitmedi…

Sevgiler
Küçük Martha
Malzemeler:
Şeker Hamuru :
15 gr Toz Jelatin
70 gr Su
1 kg Pudra Şekeri
80 gr Glikoz
Royal Icing:
150 gr Pudra Şekeri
1 Yumurta Akı
İstediğiniz renklerde Gıda boyası
Kurabiye:
125 gr Tereyağı/Margarin
2 Su bardağı Un
1 Su bardağı Pudra Şekeri
1 paket Vanilya
İsteğe göre içerisine; 1’er çay kaşığı zencefil ve tarçın ya da 1 tatlı kaşığı neskafe katılabilir.

Yapılışı:

Şeker Hamuru:

İlk olarak su bir tencerede kaynatılır ve üzerine toz jelatini ilave edilerek yavaş yavaş karıştırılır.Tamamen eriyince glikoz ilave edilir. Bütün malzemeler eriyip karışınca ocaktan alınır. Üzerine pudra şekeri ilave edilerek mikserin hamur yapma aparatıyla karıştırılır.Biraz sertleşince hamur el ile yoğurulabilir. Şekil verme kıvamına geldiğinde dilediğiniz amaçla kullanabilirsiniz.

Royal Icing:

Kek hamuru kıvamına gelinceye kadar mikserle çırpılıp, istenilen renge bir kürdan yardımıyla boyanır.

Kurabiye:

Fırını 170 dereceye getiriyoruz.

Oda sıcaklığındaki margarin veya tereyağı, pudra şekeri ve yumurtayı bir kabın içerisine koyup yoğuruyoruz. Malzemeler birbirine karıştıktan sonra un ve vanilya ilave edilip hamur kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğuruyoruz.

Hamur kıvamını alınca iki yağlı kağıdın arasında 7-8 cm kalınlığında hamuru açıyoruz ve şekilli kalıplarla kesip yağlı kağıdın üzerine diziyoruz.

Bu şekilde fırına veriyoruz. Üzerleri kızarmadan fırından alıyoruz.

Afiyet olsun!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply