YEMEK

Mürekkep Balıklı Spaghetti


Hikayesi:

B. ile geçen yaz gittiğimiz Dubrovnik tatilinde, keyifle yedikten sonra kapkara olan dillerimize bakıp gülmemize neden olan Mürekkep Balıklı Spaghetti ile karşınızdayım bu sefer…
 
Ne zamandır bir şeyler yapamıyordum, mutfağı özlemiştim, birileri gelse de mutfağa girsem diye avcumun içi kaşınıyordu resmen. Nitekim geçen Cuma akşamı B. nin liseden arkadaşları S. ve T. konuğumuz oldu.
 
Venedik seyahati sırasında marketin birine dalıp aldığımız mürekkep balıklı spaghetti artık denenmeliydi!
 
S. ve T. lise aşkını evlilikle devam ettiren azınlıktan… Aynı dili konuşan, biri hık dese diğerinin gözünün ucuyla cevap verdiği türden bir çift… Hani böyle tabu gibi oyunlarda aynı gruba koymamanız gereken türden… Tatlı tatlı hala aşklarını yaşayan, oldukları gibi görünen bir çift.
 
S. ve T. yi beklerken dayanamayıp B. ile açtık şarabımızı, tırtıklamaya başladık peynirlerimizi… Pek konuşmadık aslında, halimiz mi yoktu bilmem. Ama aynı çatı altında olmak yetiyordu sanki o anda. Ben mutfakta iş yaparken, onun da mutfak masasında oturup şarabını yudumluyor olması, hala orada olması, yanımda olması yetiyordu. Biz de olmuş muyduk acaba konuşmadan anlaşabilen çiftlerden? Bunun için yıllardır yan yana olman yeterli mi? Yoksa kalpten bakınca da tanır mısın karşındakini? Gerçekten bakıyor muyuz karşımızdakine? Sanırım B. ile bizim bile bilmediğimiz bir zaman kadar önceden beridir bakıyoruz birbirimize… Zaman dediğin nedir ki gelir geçer, önemli olan nasıl geçtiği derler ya hani, işte öyle… İlk günkü gibi heyecanlı ama ilk günkünden çok daha güçlü…
 
Tüm sevdiği hık demeden gözünün ucuyla cevap verebilenlere gelsin o zaman ! 🙂
 
Sevgiler
Özü
 
 
 
Malzemeler:
 
 
500gr Mürekkep Balıklı Spaghetti
300-400 gr Karides
10 Adet Cherry Domates
Parmesan Peyniri
1 Kaşık Tereyağı
2 Diş Sarmısak
Bir çevirmelik kadar Beyaz Şarap
Tuz
2 Çorba Kaşığı Pesto Sos
 
 
 
 
 
Yapılışı:
 
 

Herşeyden once Dubrovnik’ten aldığımız kırmızı şarabımızı açıp havalandırdık… Ama aslında bu yemekle size beyaz şarabı kombine etmenizi tavsiye ederim.

Bir yandan da çok sevdiğim ve yaz salatası diye adlandırdığım kısaca marulsuz, roka,reyhan ve naneden oluşan salatamızı yaptım. Üzerine az domates, biraz ceviz, nar ekşisi ve parmesan peyniri ilave edip servise hazır hale getiriyorum. Çok lezzetli oluyor tavsiye ederim!

 
Bir tencerede makarna için suyumuzu kaynatıyoruz. Ardından makarnamızı suya tuz ilave edip içine atıyoruz. Diğer yandan bir tava içerisinde tereyağımızı eritip, sarmısaklarımızı rendeleyip üzerine karideslerimizi atıyoruz. Karidesleri hafif kızarttıktan sonar biraz tuz ve pesto sosumuzu ilave ediyoruz. Son olarak şarabımızı gezdirip cherry domateslerimizi ekliyoruz. Mutfak mis gibi kokuyor 🙂
 
Son olarak, yaklaşık 7-8 dk sonrasında makarnamızı süzüp sosumuzla karıştırıyoruz. Servis etmeden once de üzerine parmesan rendelemenizi tavsiye ederim.
 
Afiyet olsun!
Özüm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply