GEZİ NOTLARI SEYAHAT

PHUKET & KRABI GEZISI; ÇOK SORULAN SORULAR

Rüya mıydı gerçek miydi? İşte bütün mesele bu! O nedenle ilk olarak, Phuket & Krabi gezisi boyunca aldığımız onlarca soruya cevap vermek adına genel bir yazı yazmak istedim. Planlama yapmadan önce bu yazının meraklılarına ışık tutacağına eminim! O nedenle temelde merak edilen tüm konuları burada bulabilirsiniz.

1.Phuket’e Nasıl Gittik?

Her şey, geçtiğimiz kış Türk Hava Yolları‘nın Phuket’e İstanbul’dan direkt uçuşa başlayacağını duyurması ile başladı. Direkt olarak uçma fikri bize çok cazip geldi çünkü toplamda 9,5 saat gidiş, 10 saat ise dönüş yolculuğunun ardından gideceğiniz yere varıyorsunuz. Daha az yorgunluk olmasının yanında en büyük avantajı zaman kaybı olmaması. Çünkü zaten sınırlı bir zaman için bir plan yapıyorsunuz ve her saat sizin için kıymetli oluyor. O nedenle Phuket’e direkt uçuş fikri bize çok mantıklı geldi.

THY Phuket’e ilk uçuşunu Temmuz ayında yapacaktı ama bilet satışını Şubat ayında başlatmıştı. Ekonomi sınıfı bilet fiyatları çok uzun bir süre kişi başı gidiş-dönüş 2.000TL civarındaydı. Bu fırsatı kaçırmak istemedik ve biletleri kıştan aldık. Böylelikle ödemesini de erkenden yapmaya başlayarak tatil bütçemizin yükünü hafifletmiş olduk.

Ardından ikinci bir kampanya ile Türk Hava Yolları bizi bir kez daha sevindirdi. Phuket uçuşlarındaki ekonomi sınıfı bilet sahiplerine %50 mil indirimi imkanı ile Business sınıfa upgrade etme olanağı tanıdı. Normalde kişi başı 90.000 mile yapacağınız Business upgrade’i size 45.000 mile sunuyorlardı. Bunu da ilk görenlerden biriydim sanırım ve bu benim şansıma oldu.  Daha konforlu bir uçuş olması için hemen biletlerimizi upgrade ettik. Böyle kampanyaları takip etmek çok önemli. Mail kutunuza düşen ve normalde görmezden geldiğiniz bu maillere mutlaka bakın 🙂

26 Ağustos Cumartesi günü 14:30’da İstanbul’dan kalkan uçağımız 27 Ağustos sabahı 04:00’te Phuket’e indi. Sorunsuz şekilde geçirdiğimiz yolculuğumuzun ardından gün kaybetmeden tatilimize başladık.

2.Tayland’a Vize Var mı? 

Tayland’a seyahat etmeden önce Türkiye’den başvurup bir vize almanız gerekmiyor.  Tayland vizesi havalimanından veya karadan girerken sınır kapılarından alınabiliyor. Uluslararası havalimanı girişlerinde 30 günlük, karadan girişlerde ise 15 günlük vize veriliyor. Endonezya gibi bazı ülkelerde kapıdan aldığınız vize için para ödemeniz gerekiyor ama burada böyle bir durum da söz konusu değil. Uçakta size kısa bir form dağıtılıyor ve bu forma nerede kalacağınızı, pasaport bilginizi ve hangi günler arasında kalacağınızı yazıyorsunuz. Bir sayfasını ülkeye girişteki pasaport memuru alıyor, diğer sayfasını ise Phuket’ten çıkarken pasaportunuza bakacak memur alıyor. Dolayısıyla bu formu asla kaybetmeyin!  Phuket Havalimanı’nda yer alan görevliler oldukça katı ve işlemleri elle yaptıkları için her bir kişinin işlemi biraz uzun sürüyor. Herkese mutlaka otel rezervasyonunu gösteren bir belge sordular. Biz telefondan mailimizdeki rezervasyonumuzu gösterdik. Kimileri elinde basıp getirdiği evrakı gösterdi. Telefonunuzun o anda çalışmama ihtimaline karşılık siz basıp yanınıza mutlaka alın derim.

3.Paramızı Nerede & Nasıl Bozdurduk? 

Tayland’ın yerel parası Baht (TBH) ve Türk parasına çevirirken bir sıfır atıp yaklaşık olarak ne ettiğini hesaplayabiliyorsunuz. Örneğin 100TBH = 10TL gibi. Tabi ki küsüratlarıyla bir tık fazlası ediyor ama kafa karışıklığını önlemek içi bu yöntemi kullanabilirsiniz. Biz yanımızda sadece Amerikan Doları götürdük. Zaten çoğu yer Euro’yu çevirmek istemiyor. O nedenle en garantisi Amerikan Doları ile gitmek.

İlk olarak havalimanından çıkarken paraya ihtiyacımız olacağı için, pasaporttan geçtikten sonra karşımıza çıkan ilk ofiste 100USD bozdurduk ve karşılığında tam 31.800TBH yani 318TL aldık. Dolar biz giderken 3,53TL seviyesindeydi. Aradaki kaybımızı siz hesaplayın…

Ancak işin acı kısmı Phuket’teki gezimiz boyunca kendini daha net hissettirdi. Her semtte ve otelde kur farklıydı ve biz başlangıçta büyük bir para bozdurmadığımız için her seferinde yeniden farklı kurlarda dolar bozdurmak zorunda kaldık. Çünkü bu kadar çok para harcanacağını tahmin etmiyorduk! Peki o paralar neye mi gitti? Bu da başka bir sorunun cevabı olarak aşağıda sizi bekliyor!

Hatırladığımız kadarıyla en yüksek kuru Patong’da bir ofisten 33,10, bir de Rawai’den 32,10 şeklinde bozdurduk. Onun dışında 30,80 ile en düşük aldığımız kur Krabi’deydi. Ortalamaya vurduğunuzda havalimanındaki döviz bozdurma ofisinden başta yüksek bir meblağ bozdurmadığımıza epey pişman olduk. Bu da aklınızda olsun!

4.Phuket Havalimanı’ndan Gideceğimiz Yere Ulaşımı Nasıl Sağladık? 

Aslında işin çetrefilli kısımlarından biri buydu. Phuket’e gitmeden önce kalacağımız otelden transfer sorduğumda karşılaştığım faiş taksi ücreti beni şaşırtmıştı. 2 kişilik ve tek yön şeklinde hesaplanan bir araç için benden 1.300TBH yani 130TL istemişlerdi. Gideceğimiz yerin yarım saat mesafede olduğunu ve Tayland’ın ucuz! olduğunu düşünen ben için bu fiyat saçmalıktı! Biz kendimiz pazarlık usulü havalimanında nasıl olsa hallederiz diye düşündüm. Nitekim havalimanından çıktık ve kapıda bekleyen taksilere sormaya başladık. 2.000TBH isteyen de oldu 1.000TBH isteyen de. Pazarlık konusuna ise çok yanaşmadıklarını ve adeta karınları tok tüccar ayağı yaptıklarının altını da çizmem gerekli. Velhasıl kelam bir tanesiyle 700TBH’ye anlaştık.

Özel taksiye binmezseniz alternatif olarak TaxiBus dedikleri 20 kişilik minibüslere daha uygun fiyata binebilirsiniz. Dolmuş mantığıyla yolcuları sırayla gidecekleri yere bırakıyor. Yarım saatlik yolun bu şekilde daha da fazla uzayacağını düşünerek ve bir an önce kendimizi otele atmak istediğimiz için biz taksiye bindik.

5.Genel Olarak Phuket İçerisinde Ulaşım Nasıldı?

Phuket’te metro ya da bunun gibi gelişmiş bir toplu taşıma ağı maalesef yok. %90 oranında taksi ve Tuk-Tuk denilen motorlar kullanılıyor. Trafik ise bizim tersimize sağ şeritten akıyor. Yani İngiliz trafik sistemi mevcut. Ancak araba ya da motor kiralamak isterseniz ehliyetinize bakmıyorlar bile. Eğer ki sağ taraftan araç kullanırım derseniz, daha önce deneyiminiz varsa araba da kiralayabilirsiniz. Araç ve motor kiralamak oldukça ucuz. Örneğin motor kiralamanın günlüğü 20-40TL arası değişiyor. Araçların ise günlüğü 70-100TL civarında. Benzinin litresi 4TBH yani 4TL civarı. Çoğu zaman benzin istasyonu yerine, yolda “Gasoline” yazısını gördüğünüz derme çatma yerlerden benzin alıyorsunuz.

Gelelim yaşadığımız en acı deneyime 🙂 Paramızın çoğunu taksiye vermiş olmamız gerçeği hala içimde bir yaradır! Phuket büyük bir ada ve mesafeler birbirinden uzak. Bunda trafiğin de etkisi var. Bizim rotamızda adanın tamamını gezip 3 farklı bölgesinde kalmak da olduğu için ulaşım konusu bizi biraz zorladı. Araç kiralamaya hem çılgın trafikleri hem de sağ taraf mevzusu yüzünden cesaret edemedik. Yola çıkayım elimi sallayayım taksi çevireyim hikayesi de Patong ve Kata gibi çok merkezi yerlerde değilseniz zor. Eli mahkum otelden sizin için taksi çağırmasını istiyorsunuz. Bu da otelin taksi ücretine komisyon eklemesi demek oluyor. Yani otelden taksiye binip gideceğimiz yere 500TBH öderken, dönüşte aynı mesafe için yoldan bulduğumuz taksiye 300TBH ödediğimiz zamanlar oldu.

Eskiden Tuk-Tuk ve taksiler arasında ciddi ücret farkı olurdu ve tabi ki Tuk-Tuk daha ucuz olurdu. Ama şuanda o fark o kadar kapanmış ki, pazarlık konusuna da yanaşmadıkları için fark 10TL’ye düşmüş durumda. Açıkçası çoğu zaman 10TL için değmez, klimalı araç olsun deyip taksiye bindik.

Taksilerin hiç biri taksimetre usulü çalışmıyor, baştan sizinle parayı konuşup anlaşıyorlar. Bu da size not olsun!

Son gün motor kiraladık ve inanılmaz zevk aldık. Sonrasında çok pişman olduk daha fazla süre için motor kiralamadığımıza ama hem programımız hem de hava şartlarına güvenemediğimiz için bu sefer böyle oldu dedik. Motor ehliyetiniz varsa, trafik sağdan bile olsa motor kullanmak arabaya göre çok daha kolay ve keyifli. Hem trafikten de yırtmış oluyorsunuz. O nedenle kesinlikle bizce Phuket’te ki en iyi ulaşım aracı motorsiklet!

Ödediğimiz en büyük transfer ücreti ise Phuket- Krabi arasındaki 3 saatlik yolculuk içindi. Giderken 2.400TBH dönüşte ise 4.000TBH ödedik. Bunların ayarlamasını da tamamen oradaki şansımızla, lokallerle konuşarak, tavsiye alarak yaptık çünkü Phuket’in Bali’den farkı özel şöfor konusunun eksik olması. Bali’de bu iş çok daha yaygın ve profesyonelce yapılıyor ve tabi çok daha ucuz!

Krabi’den Phi Phi Adaları ve diğer adalara gitme işini de yine Krabi’de çözdük. Phranang Kumsalı’nda gözümüze kestirdiğimiz bir tekneciye yanaşıp yarın sabah bizi şuralara götürsen ne kadar alırsın dedik ve bu şekilde hallettik. Ortalamada eğer tekneyi kapatırsanız yani sadece siz olun isterseniz 7.000TBH ödüyorsunuz. Ama paylaşımlı bir tekneye binmek isterseniz kişi başı 1.200TBH alıyorlar. Bu söylediklerim longtail denilen geleneksel ahşap tekneler için geçerli. Eğer sürat teknesiyle gitmek isterseniz fiyatları 2-3 katına çıkarmanız gerekli.

6.Phuket & Krabi Ucuz mu?

Ben Tayland’a ilk defa Bangkok ve Pattaya gezisi için bundan tam 10 yıl önce gitmiştim. Her şey o kadar ucuzdu ki, bu tatilimizin de aynı olacağını sanmıştım 🙂 Fena yanılmışım! Ulaşımın pahalı olduğunu yukarıda zaten anlattım. Bir de düzgün bir yerde yemek yiyeyim, gideyim bir kokteyl barda kokteyl içeyim derseniz, ben de size İstanbul’a hoş geldiniz derim. Ana yemeklerin 70-120TL , kokteyllerin 30-40 TL civarında olması büyük hayal kırıklığıydı. Her şey çok lezzetliydi o ayrı konu! Hakkını vererek yiyip içiyorsun! Sokak yemekleri ve küçük lokal restoran seçenekleri tabi ki çok fazla.Ama benim gibi midesi hassas biriyseniz daha güvenilir yerlerde yemek yemenizi tavsiye ederim. Mc Donalds ve Burger King’te yemek yiyen bir grup insanla konuştuğumuzda, yağlarından dolayı midelerini bozduklarını ve 2 gün otelde yattıklarını öğrendik. O nedenle bolca meyve tüketip ve supermarketten güvenilir yiyecekler alarak biz de öğünlerimizi dengelemeye çalıştık.

Ucuz olan şeyler yok mu tabi ki de var! Mesela tropikal meyveler! Envai çeşidini bulup deneyebilirsiniz. Ya da hediyelik eşyalar… Tahtadan fil ve Buddha heykelleri mi istersiniz yoksa hasır sepet çantalar mı? Masaj yağları mı istersiniz yoksa tütsüler mi? Özellikle çantaları ve yağları sakın kaçırmayın! Bir de tabi ki tüm o yolu çekmenize tek başına değecek olan dünyaca ünlü Thai Masajı var! Her sokak başında, her çeşit masajı uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Örneğin 1 saatlik ayak masajı 300TBH yani 30TL civarı. 90 dakikalık Thai Masajı 1.200TBH yani 120TL. Otel SPA’larında ise fiyatlar yüksek, ortalamada 90 dakikalık Thai masajı fiyatı kişi başı 3.600TBH yani 360TL!

Mutlaka almanız gereken iki şey ise Aloe Vera kremler ve Tiger Balm denilen mucizevi ağrı kesici krem. Her yerde bulabilirsiniz…

Kısacası ulaşımı ve yemek konusunu dert etmezseniz Phuket sizin için tropikal meyve, harika kumsallar ve Thai masajı üçlemesinden oluşan bir cennet olur!

7.Muson Mevsiminde Gittik, Peki Hava Nasıldı?

Instagram’dan da paylaştığım üzere ilk 3 gün muson fırtınasına yakalandık. Aslında enteresan bir deneyimdi. Aklınıza tabi sakın öyle Irma Kasırgası gibi bir şey gelmesin. Birazcık da bizim odamızın sahil kenarı bungalov olmasından da kaynaklanan bir talihsizlik yaşadık. Ağırlıklı olarak geceleri fırtına, gündüz ise ahmak ıslatan yağmur olmasına rağmen yine de hava 30 dereceydi! Zor bir iklim! Tatilin tamamı bu şekilde geçse üzülürdüm… Yalan değil 🙂 Ama o 3 günden sonra hava bambaşka bir şeye döndü. 10 gün boyunca bir daha gündüz hiç yağmadı. Ara ara bulutlandığı oldu ama hemen güneş açtı. Güneş açınca da kavurdu geçti! Gerçekten çok sıcak oluyor! Bütün yaz Ege sahillerinde bronzlaşmadığım kadar 1 günde Phuket’te bronzlaştım! Bence biraz haşlandım 🙂 Kısacası bu sizin almak isteyip istemeyeceğiniz bir risk. Biz gözümüzü kararttık gittik ve şansımıza hava bize çok iyi davrandı! Eğer bu riski almak istemezseniz Phuket & Krabi gezisi için en kurak ve en güneşli zaman Aralık-Mart arası dönem! Aklınızda olsun!

8. Phuket & Krabi Rotamızı Nasıl Çizdik?

Planlı olmayı sevdiğim için 6 ay öncesinden tüm otelleri ayarlamıştım. Hepsini otellerle mailleşerek yaptım ve başka hiç bir aracı internet sitesi kullanmadım (booking gibi). Rotamız; ilk 3 gün Surin & Patong ve Kemaala Bölgesi, Phuket, sonraki 3 gün Railey Beach & Phi Phi Islands ve Four Islands, Krabi sonraki 3 gün Rawai, Old Town ve Panwa Bölgesi, Phuket ve son 3 gün ise Nai Harn ve Kata Bölgesi, Phuket şeklindeydi.

Phuket seyahatine Krabi’yi katmak istememin en büyük nedeni Krabi’nin doğasının methini çok duymam ve adalara ulaşımın daha kolay olmasıydı. E o kadar yol yapıyoruz gidiyoruz, süremiz de yeterli, o nedenle 3 gün mutlaka Krabi olmalı diye düşündüm. Açıkçası dibine kadar gidip de Krabi’ye gitmemek büyük hata olurmuş. Siz siz olun mutlaka ama mutlaka rotanıza ekleyin!

Bence bu bölge başlı başına kesinlikle en az 10 gün kalınmayı hak ediyor. 7 Gece 8 gün gelseydik çok üzülür ve tatilin tadına varamadan dönmüş olurduk. Bu da size tavsiyem olsun.

 

9. Phuket’e Giderken Yanınıza Mutlaka Almanız Gereken Şeyler Neler?

Sinek ilacı (çok fazla sivrisinek var, oteller veriyor ama onlarınki hafif kaldı), varsa kendi şnorkel malzemeleriniz, şnorkel yaparken korunmak için üzerinize giyebileceğiniz wetsuit (ben gitmeden Decathlon’dan 30TL’ye almıştım, ama giymeyi unuttum ve haşlandım, siz sakın bunu yapmayın 🙂 ) yüksek korumalı güneş kremi, ishal, mide yanması ve nezleye karşı ilaçlar, kalın havlular yerine ince peştemal (sadece tekne turunda kullandık, otellerin tamamı plaj havlusu, plaj çantası hatta plaj terliği verdi). 

10. Phuket’te Mutlaka Yemeniz & İçmeniz Gereken Şeyler Neler?

Tropikal meyvelerden rambutan, passion fruit, ananas, hindistan cevizi, lychee, dragon fruit gibi meyveleri mutlaka deneyin! Ananasın tadı bizdekinden çok farklı, daha tatlı! Tayland biraları oldukça çeşitli ve güzel! Mutlaka Singha, Tiger, Chang, Phuket ve Leo marka biraları deneyin! Pina Colada burada milli içeceğiniz olabilir! En basit yerde bile harika yapıyorlar. Restoranlarda Thai yemekleri denemekten korkmayın. Acı seviyorsanız sizin için cennet olacaktır. Ama sipariş vermeden önce acısının miktarını düşürtedebilirsiniz. Bol bol deniz mahsülü tüketin. Zaten et Avustralya’dan ithal ediliyor ve açıkçası angus etini çok güzel pişiremiyorlar. Onun yerine büyük karides (prawn), levrek (sea bass) ya da  kırlangıç balığını (red snapper) deneyin. Hindistan cevizini her yerde kullanıyorlar ama ben sanırım en çok içecek ve dondurma halinde sevdim.

11. Phuket’e Giderken Yanımızda Alkol ve Sigara Götürebilir miyiz?

Evet, bavul ticareti yapmadığınız sürece götürebilirsiniz. Maldivler’deki gibi katı bir uygulama burada söz konusu değil.

Eğer bunlar haricinde aklınıza takılan bir soru varsa bana her zaman yazabilir, instagramdan bu seyahatimizin fotoğraflarına #kucukmarthathailand yazarak ulaşabilirsiniz.

Sevgiler

Özüm

 

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply
  Deniz
  13 Eylül 2017 at 16:54

  Eline sağlık Martha’cım, pek faydalı bir yazı olmuş, süpersin. 😉

 • Reply
  Gamze
  18 Temmuz 2018 at 00:20

  Merhaba..An itibariyle ile Phuketteyiz yazınızdan oldukça faydalandık tesekkür ediyorum 🙂 Motor kiralamayı düşünüyoruz ama trafik kontrolleri nasıl,araba ehliyeti yeterli oluyor mu yoksa motor ehliyeti şart mı? Kullanmayı biliyoruz fakat ehliyetimiz yok:)

  • Reply
   kucukmartha
   25 Temmuz 2018 at 09:21

   Merhaba 🙂 normal ehliyet yeterli oluyor diye biliyorum. Bizim motor ehliyetimiz vardı, o nedenle bunu özellikle araştırmadım ama çok rahat bir yer olduğu için sorun olacağını sanmıyorum. Trafik kontrolüne hiç rastlamadım.

  Leave a Reply