YEMEK

Portakallı Kereviz

Hikayesi:

Size de oldu mu? Tüm çocukluk ve ergenlik hayatınız boyunca asla yemediğiniz ama üniversite yıllarında bir şekilde midenizin karakterinin de şekillenip yemeye, hatta bayıla bayıla yemeye başladığınız bir yemek var mı? Kereviz işte tam da böyle bir yemek benim için!
Ben çocukken bizim evde haftada bir neredeyse pişerdi kereviz. Ben kokusuna bile dayanamazdım. Buarada tadına bakmışlığım da yoktu. Garip bir şekilde elektriğimiz tutmadı işte! Ta ki üniversite yıllarında çok sevdiğim M. Teyzemin ellerinden portakallı kereviz diye bir şey yiyene kadar… M. Teyze mutfak konusunda tanıdığım en usta insanlardan biridir. Bir dönem benim için “anne yemeği” demek onun yemeği demekti… Sevgisini kattığından mıdır bilmem ama yaptığı herşey damağınızda “Biraz daha ver, biraz daha ver!” çığlıklarını yankılatır…
Onun elinden yemeye alıştığım bu yemeği, şimdilerde tek başıma yapmaya çalışıyorum. Onunki gibi görsel anlamda da bir sanat eseri yaratamadım belki ama, eminim yiyebilse gurur duyardı benimle…
 

Sevgiler
Özüm
Malzemeler:

1 Adet Kereviz (yapraklarıyla beraber)
1 Adet Havuç
2 Adet Portakal
Yarım Demet Maydanoz
Zeytinyağı
Tuz

Yapılışı:

Kerevizlerin yapraklarını kesip güzelce yıkıyoruz. Ardından kerevizi bir güzel soyup küp küp doğruyoruz.
Havucumuzu da yuvarlak dilimler halinde kesiyoruz.
Portakallarımızın suyunu sıkıyoruz.
Bir tencerenin içerisine bir çevirmelik kadar zeytinyağı koyuyoruz. İçerisine havuç ve kereviz dilimlerini bir de kereviz yapraklarını atıyoruz. Üzerine bir tutam tuz ilave edip 3-4 defa çeviriyoruz. Üzerine portakal suyumuzu döküyoruz ve sebzelerin hafif üzerine çıkacak kadar olmasını sağlamak adına biraz su ilave ediyoruz. Çok su koymayın, portakal tadı azalmasın.
Kerevizler portakal rengini alıp yumuşadığında ocağın altını kapatabilirsiniz. Servis ederken de üzerine ince ince kıyılmış maydanozları ilave edip servis ediyoruz.

Afiyet olsun!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply