SEYAHAT

ROMA VE TOSKANA SEYAHATİ ROTASINI NASIL PLANLADIK? – HOW WE PLANNED ROME AND TUSCANY TRAVEL ROUTE?

Girizgah babında böyle bir yazı yazmayı planladım. 10 gün boyunca Roma’dan başlayıp Floransa’da sona eren rotamızı nasıl planladık, nereleri gördük önce bir anlatayım istedim. Her şeyin başında tüm bu rotayı 4-5 ay kadar bir zamanda çalışarak çıkardığımı söylemek isterim 🙂 Ay ne var alt tarafı İtalya niye bu kadar uğraştın diyenleri duyar gibiyim. O iş öyle olmuyor şekerim 🙂 Toskana dediğin yerde görülecek yüzlerce kasaba, yüzlerce doğa harikası var. O nedenle hepsini bitiremeyeceğimiz için kendimize en uygun rotayı çizmek için uğraştım. Tabi ki bu rotayı çizerken kalacağımız oteller de çok etkili oldu. Bazı yerleri sırf otel için ekledim diyebilirim. Ama o otelleri seçmek de epey zaman aldı.

E 23 Nisan ve 1 Mayıs tatilleri arasındaki 4 günlük yasal boşluğu (hukukçu gözü 🙂 ) gören deneyimli kurumsal köleler olarak da tatilimizi bir güzel ayarladık. Yaptığım araştırmalara göre ise Toskana bölgesini ziyaret etmek için en güzel zamanlardan biriymiş Nisan sonu ve Mayıs ayı. Hava muhteşemdi! Gündüz 26-32 derece arasındaydı. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında bölge çok sıcak olduğu için gidilmesi tavsiye edilmiyor. Eylül ve Ekim ayları da mis gibi oluyormuş benden söylemesi.

Bir de aklınızda bulunsun, 25 Nisan İtalyanlar’ın resmi bayram tatili, e 1 Mayıs onlar için de tatil. Dolayısıyla bizim gibi tatilini birleştiren bir sürü İtalyan mevcuttu 🙂 Eğer siz de bu tarihlerde bir plan yaparsanız bu bayram tatillerini ön görerek rezervasyonlarınızı epey önceden yapmanızı tavsiye ederim, zira gittiğimiz her otel tamamen doluydu.

Neyse ki “iyi ki” yapmışız dediğimiz, hayatımızın en güzel tatillerinden birini geçirdik ve sıra bunları size aktarmaya geldi.

English: I planned to write such an article to introduce.. I wanted to explain how we planned our 10-day journey starting from Rome and ending in Florence, where we had seen. Firstly, I would like to say that I am taking this whole route by studying for about 4-5 months. 🙂 I feel that like I have heard too much things , for example it is just Italy , why did you study hard for this?

This is not like that sweatheart.. 🙂 There are hundreds of towns and hundreds of natural wonder , magnificent places in nature to be seen in Tuscany. That’s why I struggled to plot the most appropriate route for ourselves.  Of course, the hotels which we were going to stay were very effective while we were plotting this route. I can say that I just added some places for the hotel. But it took quite a while to pick those hotels.

We have planned our holiday as a experienced corporate slaves who see the 4-day which legal gap between the April 23rd and 1st May holidays (as a lawyer). According to my research, it was one of the best times to visit the Tuscan region. End of April and May. The weather was spectacular! It was between 26 and 32 degrees in the daytime. Particularly in July and August , not recommended to go because the weather is very hot. The months of September and October were also great. Think about it.

Keep in mind, April 25 is the official holiday of the Italians, also vacation for them on  May 1 (worker’s day). So there were a lot of Italian who combined holiday like us 🙂  If you plan on these dates, I would recommend that you make your reservations a long time in advance, considering all these holiday days, because all of hotels we went to were full. Fortunately, we had one of the finest holidays of our lives, which we said “we did fairly well”, and then we are conveying them to you.”

1- NASIL BİR ROTA ÇİZDİK? – HOW DID WE PLOT THE ROUTE SCHEDULE?

Her şeyin başında şunu belirtmem gerekiyor ki Roma Toskana bölgesine dahil olan bir şehir değil. Roma Lazio bölgesinin başkenti, Floransa da Toskana bölgesinin başkenti. Ancak Baransel daha önce Roma’ya gitmediği, ben gideli de tam 10 yıl olduğu için Roma’yı da rotamıza dahil etmek istedik. Bu nedenle de öncelikle Roma’ya uçtuk.

Toskana oldukça büyük bir bölge. Ben o nedenle biraz da kalmak istediğim oteller üzerinden yola çıktım. Tabi ki mutlaka görmek istediğim kasabalar vardı ve onları da listeme ekledim. Örneğin rotamızın kalbine Montepulciano’yu koydum. Çünkü ölmeden önce yapılacaklar listemizde yer alan gün batımı rotaları hep bu civardaydı. Ayrıca en güzel doğa manzaraları da bu civardaki yollardaydı. Bu arada yanlış anlaşılmasın, Toskana’da kaldığımız 1 hafta boyunca yeşilin fosforundan gözümüz, doğanın güzelliğinden gönlümüz, bol oksijenden ciğerlerimiz açıldı :))

Bu planı hazırlarken kaynak bulmakta azıcık zorlandım çünkü insanlar genelde Toskana bölgesini bir kaç defa ziyaret edip parça parça geziyor. Bizim gibi 10 günde baştan başa gezmeye kalkanına pek rastlamadım. Genellikle Pisa, Floransa ya da Bologna’dan başlayarak kuzey Toskana bölgesini ya da Roma’dan başlayarak güney Toskana bölgesini gezenler mevcut. Siz de illa 10 günlük bir program yapmak zorunda değilsiniz. 3-4 günlük bir Toskana kaçamağı da kesinlikle mümkün. İstanbul’dan en kolay Pisa ya da Bologna’ya uçup Chianti, Montepulciano, Arezzo ve Lucca bölgelerinden bir rota çizip gezebilirsiniz. Güneyde ise Roma’ya uçup, Pitigliano, Sorano, Sovana ve Civita di Bagnoregio gibi kasabaları gezebilirsiniz.

Tabi ki bir daha ki sefere geliriz görürüz diyerek geride bıraktığım kasabalar da oldu. Örneğin Civita di Bagnoregio‘yu çok merak etmemize rağmen  rotamıza ekleseydik yolumuzu çok fazla uzatacağı için bu seferlik pas geçtik.

Her şeyden biraz alarak sırasıyla, Montalcino, Montepulciano (Cappela di Vitaletta, Val d’Orcia ve Pienza dahil), Chiana (Arezzo dahil), Greve di Chianti (Panzano dahil), San Gimignano, Bibbona (Cecina ve Bolgheri dahil), Pisa (sadece fotoğraf çekip çıkmalık bir duraktı, yarım saatimizi aldı) ve son olarak Floransa‘yı ziyaret ettik. Bu rotada baştan hesaplayıp oradayken gidemediğimiz iki güzel yer Siena ve Lucca oldu. Bunlar için bir kez daha gidilecek çare yok 🙂 Ama siz bu rota üzerinden ikisini de vakit ayırıp görebilirsiniz. O biraz bizim keyifçiliğimizden oldu.

English:Firstly, I have to mention that Rome is not a city included in the Tuscan region. Rome is the capital of the Lazio region and Florence is the capital of the Tuscany region. But since Baransel did not go to Rome before, and also i have been there 10 years before, we wanted to include Rome as well. For this reason, we firstly landed in Rome.

Tuscany is a pretty big area. That’s why I set out on the route of the hotels I wanted to stay . Of course there were towns that I absolutely wanted to see and I also added them to my list.  For example, there was Montepulciano in the center of our route. Because the sunsets routes in our list which we have to do before we die are around here. Also the most beautiful nature scenes were on the roads around here. Meanwhile, i don’t want to cause misunderstanding, green phosphorus, beautiful nature and plenty of oxygen have been very good during a week in Tuscany :))

When preparing this plan, difficult to find resources because people often visit the Tuscan region several times and travel piece by piece. I have not come across anyone who travel from beginning to end in 10 days this region. There are usually the people who travel starting from Pisa, Florence, Bologna to the northern Tuscany region, or those who travel starting from the Rome to the southern Tuscany region. You do not have to make a 10 day program like us. A 3-4 day holiday retreat inTuscany is certainly possible. The easiest way of going from Istanbul is fly to Pisa or Bologna and then take a route from Chianti, Montepulciano, Arezzo and Lucca. In the south you can fly to Rome and visit towns like Pitigliano, Sorano, Sovana and Civita di Bagnoregio.

Of course, there were towns we did not go to because we thought we can come next time . For example, we did not go to Civita di Bagnoregio even though we are curious about it.Our way was gonna extend too much, if we would add it to our route.

Taking a little bit of everything, Montalcino, Montepulciano (including Cappela di Vitaletta, Val d’Orcia and Pienza), Chiana (including Arezzo), Greve di Chianti (including Panzano), San Gimignano, Bibbona (including Cecina and Bolgheri), Pisa (just taking some photos and taking a half-hour ), and finally we visited Florence. Two beautiful places that we planned on this route but we could not go there were Siena and Lucca.  We can go again for them 🙂 But you can see both on this route if you have time.”

2-ROTAYI ÇİZDİKTEN SONRA NASIL PLANLAMA YAPTIK? – HOW DID WE MAKE PLAN AFTER PLOT THE ROUTE?

İlk işimiz tabi ki uçak biletini almak oldu. Bu konuda ilgili tüm kampanyaları kaçırdığımız için bilet fiyatı bize bütçe olarak baya güzel! geldi 🙂 Siz siz olun kışın yapılan bahar kampanyalarını sırf bu rota için takip edin.

İstanbul’dan Roma’ya Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve yine Pegasus Hava Yolları ortak uçuşuyla Alitalia aracılığıyla direkt olarak uçabilirsiniz. Biz, saat seçeneği bize daha uygun olduğu için Türk Hava Yolları‘nı tercih ettik. Uçuş yaklaşık olarak 2,5 saat sürüyor ama bizim pilot hızlı çıktı 2 saatte gittik eheheh 🙂

O kadar kilometre yol yaptıktan sonra son gün uçağa yetişmek için yeniden Roma’ya 4-5 saat araba kullanıp gelmemek için dönüş biletimizi Bologna’dan aldık. Pisa’nın gün ve saatleri bize uymadı ama siz ona da bakabilirsiniz. Floransa ve Bologna arası 50 dk olduğu için çok rahat gittik.

İkinci önemli şey ise kafaya koyduğum otelleri ayarlamaktı 🙂 Kaldığımız tüm otellerde 2’şer gece kalmak isterdim. Ama zamanımız yoktu. Konaklama kısmı ile ilgili ayrı detaylı bir yazı yazacağım. Ama isim olarak sırasıyla kaldığımız oteller; CasaCau – Roma , Castello Banfi – Montalcino, Lupaia – Montepulciano, Fontelunga Hotel & Villas – Chiana, Vitigliano Relais & Spa – Chianti, Relais Sant Elena – Bibbona ve son olarak Riva Lofts – Floransa.

English:Of course, The thing firstly is we did was to get the plane tickets. As we missed all the related campaigns on this issue, the price of the ticket was nice! for us as a budget. 🙂 You should follow the spring campaigns made in the winter just for this route.

You can fly directly from Istanbul to Rome via Turkish Airlines, Pegasus Airlines and Pegasus Airlines via Alitalia. We chose Turkish Airlines because it was more convenient for us. The flight takes about 2.5 hours but our pilot went fast and took 2 hours eheheh 🙂

After so many miles of driving, we got our return from Bologna to catch the plane on the last day , in order to we did not want to come back to Rome. Pisa’s day and time did not fit us, but you can look at it. We went to Florence and Bologna very conveniently because it was 50 min.

The second important thing was organizing the hotels I put one’s mind. I would like to stay 2 nights in all the hotels we stayed in. But we did not have time. I will write the details about the accommodation section. The places we went, CasaCau – Rome, Castello Banfi – Montalcino, Lupaia – Montepulciano, Fontelunga Hotel & Villas – Chiana, Vitigliano Relais & Spa – Chianti, Relais Sant Elena – Bibbona, and finally Riva Lofts – Florence .”

Son ve olmazsa olmaz diğer bir şey ise araç kiralamaktı! Roma’da 3 gece kaldıktan sonra Roma Fiumicino Havalimanı’ndan daha önce Rentalcars.com sitesinden rezervasyon yaptırdığımız aracımızı teslim aldık. Araç kiralamak Toskana bölgesini gezmek için neredeyse bir şart. Tabi ki otobüs seçenekleri var ama özgürce gezmeniz için kesinlikle araç kiralamanızı tavsiye ederim. Aracınızı seçerken mutlaka altının yere çok yakın olmamasına dikkat edin. Çünkü Toskana’daki yollar trafiksiz olsa da, virajlı, tek şerit ve çukurlu olduğu için bunu dikkate almanızı sizin faydanıza olur.

Arabamızla toplamda 1112km yol yapmışız. Gittiğimiz en uzun yol Roma ve Montalcino arasıydı ve 2,5 saat sürdü. Aracımız dizeldi ve toplamda sadece 1 depo benzin harcadık (75Euro). Aracı teslim aldığınız havalimanından farklı bir havalimanında teslim ederseniz, kiralama ücreti üzerine 75-85Euro arası bir One Way Fee ödüyorsunuz. Aracı kiralarken her şekilde kartınızdan bloke edilen 400Euro, aracı teslim ettiğiniz anda kaldırılıyor, sakın stres olmayın.

Yol boyunca bizde de olduğu gibi bir sürü kez otoyol gişesi mevcut. Sakın ha nasıl olsa kiraladığımız araçta OGS tarzı bir şey vardır diye düşünüp  Telepass yazan yerlerden geçmeyin çünkü yok 🙂 Geçerseniz de 50Euro civarında bir cezası var. Biliyorum çünkü geçen sene Bologna Havalimanı’ndan çıkar çıkmaz daha ilk gişede bu cezayı yemiştik 🙂 Sizin hep nakit yazan yerlerden geçmeniz lazım. Bu gişeler için de mutlaka yanınızda bozuk para bulundurun. En çok verdiğimiz gişe ücreti Pisa – Floransa arasında 8.90Euro, en ucuz ise Toskana civarlarında ödediğimiz 0,60Euro idi. Ancak genellikle 2,40 ya da 1,80 gibi rakamlar veriyorsunuz. 10 günde toplamda bu yollara da bir 30Euro vermişizdir herhalde.

Tüm bunların haricinde epey detaylı yazılarla size tek tek neler yaptık neler gördük anlatacağım. Ama bu da planlama yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size bir rehber olur diye umuyoruz.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa bize kucukmartha@outlook.com adresinden her zaman ulaşabilirsiniz.

English:Lastly and foremost something else is to hire a car! After staying 3 nights in Rome, we picked up our car from Rome Fiumicino Airport, which we booked from Rentalcars.com before. Renting a car is a must for visiting the Tuscan region. Of course, There are bus options but I would definitely recommend renting a car for your travel. When choosing your car, make sure that the road clearance is not too low from the ground. It is your benefit of consider this. Because, even no traffic on the roads in Tuscany are, it is bendy, single lane and pothole. We drived 1112 km in total with our car. The longest road we went was between Rome and Montalcino and took 2.5 hours. Our car was diesel-powered vehicle and we only consumed 1 tank of gasoline in total (75 Euro). If you return the car in a different airport than the airport you rented, you pay a One Way Fee of 75-85 Euro in addition to the rental fee. 400 Euro, which is blocked an amount as a deposit on your card when renting the car, is canceled when you return it , do not stress.

Along the way there are a lot of motorways as well as in our country. Don’t think about the car you rented has OGS automatic toll collection system and do not pass the places where Telepass is written, because it does not. If you pass, you pay about 50 euros. I know that because we had been fined like this at the first toll booth after Bologna Airport last year. You always should pass toll booth that signed “cash” . Make sure you have a coin for these things. The most expensive toll which we paid until now was between Pisa – Florence (8.90 Euro) and the cheapest was around 0,60 Euro in Tuscany. However, you usually pay toll like 2.40 or 1.80. I guess we had paid a total of 30 euros on these roads in 10 days.

Apart from all these, I will write you in detail what we have seen what we have done. But we hope that this will give you a guide on what to look for when planning.”

If you have any questions, please contact us at kucukmartha@outlook.com.

Sevgiler / Best

Özüm & Baransel

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply