GEZİ NOTLARI SEYAHAT

PHUKET’TE NEREDE KALALIM? / WHERE TO STAY IN PHUKET? – THE SURIN PHUKET HOTEL

Seyahatimiz boyunca en çok aldığımız sorulardan biri de kaldığımız otellerle ilgiliydi. Memnun kaldık mı? Otelin konumu iyi miydi? Denize yakın mıydı? gibi gelen onlarca soruya yanıt olması açısından  Phuket gezisi boyunca hangi otellerde konakladığımızı ayrı bir yazıda size anlatmak istedim.

English: “One of the questions we received the most during our travels was about the hotels we stayed at. Pleased? Was the hotel location good? Was it near the sea? I would like to tell you which hotels we stayed in during our Phuket trip in terms of having answers to a number of questions.”

Uzak doğu tatillerimizden edindiğimiz tecrübeye dayanarak şunu söyleyebilirim ki, oteliniz çok önemli. Avrupa tatillerindeki gibi 2 yıldızlı bir otelde kalayım, nasıl olsa odaya yatmadan yatmaya giderim  kafası bu taraflarda biraz daha zor. Her şeyin başında hem doğa ile fazlasıyla iç içesiniz hem de alışkın olmadığınız hijyen koşullarına maruz kalabilirsiniz. Bir de şu detay var ki, Uzak Doğu’daki otelcilik kültürü Avrupa’dakinden çok farklı. Gerek hizmet kalitesinin yüksekliği, gerekse mimarisinin farklılığı bence zaten sizi etkileyecek! Tüm bunların yanında bütçe dostu olup yine de çok güzel bir otel bulma şansınız bir çok yere göre daha yüksek. Biz otelleri seçerken öncelikli olarak konumlarına baktık. Phuket oldukça büyük bir ada ve mesafeler birbirinden uzak. O nedenle her yeri yorulmadan gezebilmek için 3 farklı bölgede kalıp, o bölgelerden diğer yakın bölgeleri gezerek tüm Phuket’i tamamlamış olduk. Bunun için ilk durağımız Surin bölgesi, ikinci durağımız Rawai bölgesi, üçüncü durağımız ise Nai Harn bölgesi oldu.

English:“Based on experience from our Far East holidays, I can say that your hotel is very important. I would stay at  2 star hotel like in European accomodations, I go to the hotel to sleep in Europe, but it is more difficult here.  You may be exposed to hygiene conditions that you are not familiar with in Phuket. And the details are that the hotel culture in the Far East is very different from Europe. The height of the quality  of service and the difference in architecture are will already impress you! In addition to all these, you still have a better chance of finding a very nice hotel. When we chose the hotels, we looked first at their location. Phuket is a pretty big island and the distances are far from each other. For that reason, we had to stay in 3 different regions to travel all around without getting tired, and seen all of Phuket by visiting other nearby areas. So, our first stop was Surin region, our second stop was Rawai, and our third stop was Nai Harn.”

THE SURIN PHUKET HOTEL

Gezimizin ilk 3 gününü geçirdiğimiz The Surin Phuket‘i tercih etmemdeki en büyük nedenlerden biri kendine ait harika bir plajı olması, lokasyonu ve odalarının tasarımı idi. Havalimanından yarım saatte vardığımız otelimizde, sabah henüz saat 05:00 olduğu ve odamız henüz hazır olmadığı için geçici bir odaya alındık ve burada dinlenme imkanı bulduk.

English:“One of the biggest reasons, I chose The Surin Phuket Hotel which we spent the first 3 days of our trip, was its location, the wonderful beach of its own  and the design of its rooms. We arrived in the hotel half an hour from the airport, it was 05:00 in the morning and our room was not ready yet, so we were taken in a temporary room and we had a chance to relax here.”

Şansımıza Phuket bizi yağmurla karşılamıştı ama inanın umurumuzda olmadı… Otelin lobisinde yer alan bu zambaklara her yağmur tanesi düştüğünde yüzümde ayrı bir tebessüm belirdi. Hatta bir ara bir daha nereden bulacağız muson yağmurunu deyip biz de ıslanmak için attık kendimizi dışarı. Zaten ıslandığınız gibi kurumaya başlıyorsunuz. Hava da aynı oranda sıcak 🙂

English:“Phuket greeted us with rain but it did not matter … It was a smile on my face when it rained on the lilies in the hotel lobby. we even leaped out to get wet. Cause we said how to find monsoon again. You’re already drying as you are already wet. The weather is also hot :)”

 

Tayland’daki oteller bu mevsim yağışlarına çok alışkın ve otel sistemlerini buna göre kurmuşlar. O nedenle mutlaka otelin her yerinde ve odalarda şemsiye bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda otel içerisindeki ulaşımın sağlanabildiği golf arabaları sayesinde de dilerseniz yağmurdan korunarak odanıza gidebilirsiniz.

English:“The hotels in Thailand are very accustomed to the rains of these seasons and accordingly set up hotel systems. That’s why you can always find umbrellas all over the hotel and in the rooms. At the same time you can go to your room in the hotel by the golf carts , if you want protecting the rain from.”

The Surin Phuket, Phuket’in en büyük ve en güzel plajlarından biri olan Surin Beach’e, Phuket’în yeni gözde bölgelerinden biri olan Kemaala bölgesine ve Phuket’in kalbi olarak bilinen Patong bölgesine oldukça yakındı. Bu nedenle hem kendi ayrı plajı olan, hem de bir çok bölgeyi kısa zaman içerisinde gezebileceğimiz bir lokasyona sahip olması gerçekten çok iyiydi.

English:“The Surin Phuket is very close to Surin Beach, one of the largest and most beautiful beaches in Phuket, the Kemaala region, one of the new favorite areas of Phuket, and Patong, the heart of Phuket. For this reason, it was really good to have a location that has its own seaside beach and as well as a lot of places to visit in a short time.”

Otele girer girmez mimarisine bayılmıştım! Her biri birbirinden bağımsız, bir ormanın içerisinde yer alan küçük villalardan oluşuyor. Odaların mimarisi uzak doğu ile Amerikan tarzının karışımı gibiydi. Sanki Malibu sahilinde bir yazlık eviniz varmış gibi hissediyorsunuz. Etrafınızda onlarca çeşit, belki de hayatınızda ilk defa göreceğiniz türden bitki ve tabi ki upuzun palmiye ağaçları…

English:” When I entered the hotel, I loved the architecture! Each of them consists of small villas that are independent of each other and located in a forest. The architecture of the rooms was like a mixture of Far East and American style. You feel like you have a cottage on the shore of Malibu. There are dozens of species around you, perhaps the kind of plant you’ll see for the first time in your life, and of course very long palm trees …”

Otelin,  sabahları deniz manzarasına karşılık kahvaltı edebileceğiniz Lomtalay adında bir restoranı bulunuyor. Akşam yemeği için ise havuz kenarına kurulan masalarda yemek yiyebileceğiniz Sunset Restaurant bulunuyor ve mönüsü ağırlıklı olarak Thai yemekleri içeriyor. Burada yediğimiz kalamar gerçekten çok güzeldi! Aynı zamanda tüm gün odanıza yemek siparişi verebilirsiniz. Pizza, hamburger, salata ve makarna gibi batı mutfağından da yiyecekler bu restoranın mönüsünde bulabilirsiniz. Diğer bir opsiyonunuz ise, Beach Restaurant! Havalar güzel olduğunda sahile kurulan masalarda, hava bozukken de deniz kenarındaki terasa kurulan masalarında günlük taze deniz mahsullerini barbekü olarak deneyimleyebilirsiniz.

English:“The hotel has a restaurant called Lomtalay, where you can have breakfast with the sea view. For the dinner there is Sunset Restaurant which you can enjoy your meal on the tables by the pool and its menu mainly includes Thai dishes. The calamari we ate here was really beautiful! At the same time you can order food all day dining. You can find food from the western cuisine such as pizza, hamburger, salad and pasta in the menu of this restaurant. Another option is the Beach Restaurant! When the weather is beautiful, you can eat fresh seafood every day in the beach, while in bad weather you can eat in terraced by the sea.”

Gelelim en sevdiğimiz kısma! Otelin harika bir sahil barı vardı! Gerçekten film karesi gibi duruyordu uzaktan baktığınızda… Burada her akşam happy hour saatlerinde kokteyller ve belirli içecekler %50 indirimli oluyor. Favori kokteyllerimiz Pina Colada ve Passion Fruit martini idi… Gerçekten hayatımızda içtiğimiz en güzel kokteyller listesine girebilir! Kesinlikle tavsiye ediyoruz…

English:“Our favorite part, the hotel had a great beach bar! It really looked like a movie square when you look at it from a distance … Cocktails and some beverages are 50% off at happy hour hours here every evening. Our favorite cocktails were Pina Colada and Passion Fruit martini … One of the best cocktails we’ve ever had in our lives! We definitely recommend … 

ODAMIZ – OUR ROOM; BEACH SUITE

Odamız sahil kenarında yer alan ve “Beach Suite” diye geçen odalardan biriydi. Bence tek kelime ile mükemmeldi. O kadar ince detaylar vardı ki… Kendinizi gerçekten özel hissediyorsunuz.

English:“Our room was one of the rooms at the beach side called “Beach Suite”. I think it was absolutely perfect. It had such beautiful details … You really feel special.”

Odamıza bırakılan bu hasır çanta,  şapkalar, şemsiyeler, ipek sabahlıklar ve orkide dolu küvet yetmiyormuş gibi bir de mini barda yer alan yiyecek ve içeceklerin, şarap hariç, oda fiyatına dahil olduğunu öğrendik. Gerçekten çok takdir ettik. Minibar olayı her zaman sorguladığımız bir şey olmuştur. Dünyanın parasını verip bir odada kalıyorsan minibardaki belirli şeyleri, en azından kolayı ve birayı ücretsiz vermelisin. Zaten adetli koyuyorsun ve gün sayısı belli. Ne gibi bir kaybın olabilir ki? Ama The Surin Phuket gibi vizyon sahibi otellerde sana bu küçük detayları sağlayarak gerçek anlamda kazanç sağlandığını düşünüyorum.

Her gün odaya ayrıca tropik meyvelerden oluşan bir tabak ve yanına da bu tropik meyveleri tanıtan bir kart bırakıyorlardı. Böylece her gün ne yediğimizi görüp öğreniyorduk.

English:“These wicker bags, hats, umbrellas, silk gowns had left our room and orchid filled tub … We also learned that the food and drinks in the mini-bar are included in the price of the room, excluding wine. We really appreciated it. If you are making a payment and staying in a room, you should give some things in the minibar, at least easy and free of charge. What do you lose? But in hotels like The Surin Phuket, they have benefits by providing these little details.

Each day they also left a card introducing the tropical fruits and the tropical fruits next to it. So we saw and learnt what we ate every day.”

Bu yetmezmiş gibi, bir de Phuket’in meşhur rum imalathanesi Chalong Bay‘a ait bir set bırakıp bize kendi kokteylimizi yaratma imkanı sundular. Üzerinde “Party starts here” yazan bir plaka ve yanına da passion fruit koymuşlardı. (Phuket’te öğrendiğimiz ve Chalong Bay ile yapılan kokteyl videomuzu ise yakında yayınlayacağız.)

English:“They also left a set of Chalong Bay, the famous rum production in Phuket. They gave us the opportunity to create our own cocktail. They put a plate with “Party starts here” on it and a passion fruit next to it. (We will be publishing a cocktail video with Chalong Bay in Phuket soon.)”

Chalong Bay, alkol oranı gerçekten yüksek bir rom. Bize tarif edilen şekilde kokteylimize eklediğimiz halde ilk içişte oldukça sert geldi, ancak sonra buzlar erimeye başlayınca ve passion fruit tadıyla karışınca gerçekten inanılmaz lezzetli bir kokteyl oldu. O kadar sevdik ki evimize de aldık!

English:“Chalong Bay is a really high-alcohol rum. When we added to our cocktail as described to us, it was very tough at first, but then it was an incredibly delicious cocktail when the ice started to melt and passion fruit mingled. We loved it so much we took it home!”

Her şey bir yana, odamızın sağladığı bu teras ve deniz manzarası bir yana… Şansımıza ilk iki günümüzde muson fırtınasına yakalandık. Ama öyle bir şey ki, tüm gün yağıyor, ama gün batımı saatinde adeta güneş bulutların üzerinden parçalanarak gök yüzünde bir sanat yapıyordu. Ben hayatımda bu kadar garip bir hava görmedim 🙂 “Güzel günler göreceğiz, güneşli günler” sözünün hayata geçmiş hali gibi! Hava zaten sıcak olduğu için biz de sahil evimizin ve terasımızın sonuna kadar tadını çıkarttık! Gerçekten çok büyük bir lüks ve konfor sağlıyor size! Yataktan kafanızı kaldırmanıza gerek kalmadan okyanusu görüyorsunuz… ve bir de şu iki palmiyeyi 🙂 Kaldığımız süre boyunca “ikimiz bir palmiyenin, coconut veren dallarıyız” diye diye aşk yaşadım kendisiyle 🙂

İkinci gün kopan fırtınanın ardından tüm günü otelde geçirip hem dinlendik hem güzel vakit geçirdik. Ortam o kadar güzeldi ki zaten Surin’den dışarı çıkmak istemedik.

English:“All in all, our terrace and sea view are wonderful … Monsoon storm broke out in our first days. But something like that, it’s raining all day, but at sunset time it’s almost sun-shattering over the clouds, doing art in the sky. I have never seen such a strange weather in my life.  As in the our traditional song “we will see beautiful days and beautiful sunny days!”. Because the weather was hot, we also enjoyed our seaside house and our terrace! It really gives you a great deal of luxury and comfort! You see the ocean before you need to get out of bed … and also these two palms…

On the second day, we spent the whole day at the hotel after the storm that broke out. We had a nice time and relaxed. The atmosphere was so beautiful that we did not want to go out of Surin anyway.”

Sahildeki palmiye ağaçlarından sarkan salıncakta, rüzgara karşı çocuklar gibi eğlendik…

English:“On the swing hanging from the palm trees on the beach, we had fun like the children …”

 

Buralarda fırtına çıkınca karaya hindistan cevizleri vuruyor…

English:“You can see coconuts on the land when the storm broke out around here …”

Benim gözümden…

English:“From his eye …”

Onun gözünden…

English:“From my eye …”

Buradan bakınca bile doğa ana karşısında ne kadar küçüğüz değil mi?

English:“How small we are in front of nature, are not we?”

Sonra o fırtına yerini yavaş yavaş bu renklere bıraktı… İnanılmaz bir gökyüzü şovuna şahitlik ettik…

English:“Then the storm slowly left its to these colors … We witnessed an incredible sky show …”

Biz de bu anın tadını otelin sahil barında,  happy hour olduğu için %50 indirimle aldığımız o harika kokteylleriyle eşlik ettik 🙂

English:“We enjoyed  and got those wonderful cocktails with a 50% discount for the happy hour at the beach bar in the hotel.”

Gördüğümüz tüm güzelliklere ve The Surin Phuket otel yönetimine en zor hava koşullarında bile tatilimizi harika geçirmemiz için ellerinden geleni yaptıkları için sonsuz teşekkürler!

Phuket & Krabi gezimizin fotoğraflarına @kucukmartha ve @baranseldogan instagram hesaplarından veya #kucukmarthathailand hashtaginden ulaşabilirsiniz!

English:Thanks to all the beauty that we have seen and The Surin Phuket Hotel for their hospitality so that we had a wonderful holiday even in the most difficult weather conditions!

You can find photos of Phuket & Krabi on our @kucukmartha and @baranseldogan instagram accounts or #kucukmarthathailand hashtag!"

Sevgiler / Best

Özüm & Baransel

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply