SEYAHAT

HAFTA SONU KAÇAMAĞI; TİFLİS ve GUDAURI REHBERİ – WEEKEND GETAWAY; TBILISI AND GUDAURI GUIDE

Bir kaç hafta önce, yakın arkadaşlarımız  Deniz (hohhoyt) ve Özgür’ün (j.s.durdabach) daveti üzerine, hiç hesapta yokken Tiflis planı yapıverdik. İyi ki de yapmışız! Uzun zamandır bir yeri anlatmak için bu kadar heyecanlanmamıştım. O nedenle döner dönmez yazmak istedim… Ama her şeyin başında aldığım mesajların çoğuna cevap olması açısından ön yargılarınızı yıkmak için size bir kaç şey anlatayım…

English: A couple of weeks ago, thanks to the invite of our close friends Deniz (hohhoyt) and Özgür (j.s.durdabach), we found ourselves planning a Tbilisi trip. It definitely was a good idea. I haven’t been this excited to talk about a place for some time. That’s why I wanted to start writing as soon as I returned from the trip. But first of all, I want to tell you a couple of things for you to overcome your bias. I’ve also received messages from you and I believe these will give you some answers.

ÖN YARGINIZI YIKIN; GÜRCİSTAN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

OVERCOME YOUR PREJUDICE; THINGS YOU NEED TO KNOW ABOUT GEORGIA

Bence toplum olarak, komşularımızı iyi tanımıyoruz 🙂 Apartmandakileri zaten tanımıyoruz evet, ama kültürel anlamda da etrafımızda ne var ne yok çok bilmiyoruz. Çünkü neden? Çünkü bize her yol hep Paris… Kendime ne kadar kızdım anlatamam… Neden daha önce hiç merak etmedim diye! Çünkü temel sebep buydu, ben de merak etmemiştim. O nedenle siz de benim yaptığımı yapmayın ve biraz olsun merak edin diye bunları yazmak istedim.

 • Türk vatandaşlarının pasaport ya da nüfus cüzdanı ile vizesiz şekilde Gürcistan’a seyahat edilebildiğini (vize yok)
 • İstanbul ile hemen hemen aynı iklim koşullarına sahip olduğunu,
 • Dünyadaki en iyi kayak merkezlerinden bazılarının Gürcistan’da yer aldığını,
 • Bir çok tarihi kaynağa göre dünyada şarabın ilk yapıldığı yer olduğunu ve şarap tarihinin 8000 yıl öncesine dayandığını,
 • Mart 2017 itibariyle Gürcistan vatandaşlarının Avrupa Birliği‘ne vizesiz seyahat edebildiğini,
 • Gürcistan’da araba, alkol ve sigaraya vergi uygulanmadığını,
 • Trafikte hem sağdan hem soldan direksiyonlu araçların kullanımına izin verildiğini,
 • Anaerkil bir toplum olduğunu ve kadın haklarına çok önem verildiğini,
 • Eğitim seviyesinin tüm ülkede oldukça yüksek olduğunu,
 • Sanata ve mimariye çok önem verildiğini,
 • Düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda örnek teşkil ettiğini,
 • Genç nüfusun neredeyse tamamının İngilizce bildiğini,
 • Özellikle Tiflis’te suç oranının çok düşük olduğunu, hırsızlığın neredeyse hiç olmadığını,
 • Tiflis Belediye Başkanı‘nın dünyaca ünlü bir futbolcu olduğunu 🙂 ,
 • Türk Lirası‘nın Gürcistan Lari‘sinden daha değersiz olduğunu (1 GEL=1,52TL)

biliyor muydunuz? Ben de bilmiyordum… Hadi o zaman size şimdi biraz bir hafta sonu kaçamağında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te neler yapılır anlatayım!

English: I don’t believe that we know our neighbours well as a society. J We don’t even know the ones who live in the same building with us, but we also don’t really know what’s around us in a cultural sense. Why? Because to us, everywhere is Paris… You have no idea how mad I got at myself because I was never curious about our neighbors and never thought to travel and see how they are like. I wanted to write these so that you won’t repeat my mistake and be curious about these places.

Did you know that:

 •   Turkish citizens can travel to Georgia with their ID or passport and they don’t need a visa,
 •   Tbilisi has the same climatic conditions as Istanbul,
 •   Some of the best ski resorts of the world are in Georgia,
 •   According to many historical records, it is the world’s first place where wine is made and its history of wine dates back to 8000 years,
 •   As od 2017, Georgian citizens can travel to EU countries without a visa,
 •   There’s no tax for cars, alcohol and cigarettes in Georgia,
 •   Both left-driving & right-driving are possible in Georgia,
 •   It’s a matriarchal society and women’s rights are very important,
 •   Level of education is really high across the country,
 •   Art and architecture is really important,
 •   It sets an example for freedom of expression and thought,
 •   Almost all of the young population speaks English,
 •   Crime rate is really low especially in Tbilisi and there’s almost no theft,
 •   The mayor of Tbilisi is a world-famous football player,
 •   Turkish Lira is worth less than Georgian Lari.(1GEL = 1,52TL)

I didn’t know either… Let me tell you what to do in Tbilisi, the capital of Georgia, when you’re on a weekend retreat then!

TİFLİS ULAŞIM REHBERİ – TBILISI TRANSPORTATION GUIDE

Türkiye’den Tiflis’e Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global Hava Yolları’nın direkt olarak uçuşu bulunuyor. Biz Türk Hava Yolları ile Cuma-Pazartesi şeklindeki biletimizi kişi başı 485TL‘ye aldık. Uçuş toplamda 2 saat 20 dakika kadar sürüyor. Tiflis Havalimanı şehre oldukça yakın, eğer trafik yoksa 20 dakikada şehre varıyorsunuz. İşin güzel kısmı ise Gürcistan içerisinde ulaşımın oldukça ucuz olması! Taksiler sudan ucuz 🙂 Havalimanı – şehir merkezi arasına 20GEL yani 30TL ödedik. Şehir içerisinde ise fiyatlar daha da komikleşiyor. 3GEL ya da 4GEL’e yürüme mesafesi 20dk olan bir mesafeyi gidebiliyorsunuz. Türkiye ile kıyaslayınca tam bir cennet! Araba kiralamanın çok mantıklı olduğunu sanmıyorum, zira trafiği oldukça karışık ve araçlara hem sağ hem sol direksiyon izni verildiği için zorlanabilirsiniz. Sadece şehir dışına, örneğin kayak merkezine ya da bağ bozumu zamanı bağlara gidecekseniz şoförlü araç kiralamanızı tavsiye edebilirim. Biz Gudauri’ye giderken, 6 kişilik, 4×4 bir aracı, tüm gün, şoförüyle beraber 200GEL’e kiraladık. Kısacası Tiflis bütçesi yaparken, şehir içerisinde ulaşıma harcayacağınız para konusunda endişe duymanıza gerek yok!

English: Turkish Airlines, Pegasus Airlines, and Atlas Global Airlines all have direct flights to Tbilisi from Turkey. We’ve bought our tickets from Turkish Airlines from Friday to Monday for 485TL per person. The fight duration is 2 hours 20 minutes in total. Tbilisi Airport is pretty close to the city center, it takes 20 minutes if there’s no traffic. The best thing is that transportation in Georgia is really cheap! Taxi fares are crazy cheap. 🙂 We’ve paid 20GEL (30TL) to go to the city center from the airport. In the city, the prices are so low that it’s almost funny. You can go a distance that would take 20 minutes by walking for only 3GEL or 4GEL. Compared to Turkey, it’s like heaven! I don’t think that renting a car would be smart because the traffic is quite complicated as cars are allowed to both right-drive & left-drive. I recommend renting a car with a driver only if you’re going outside the city, to a ski resort for example, or to vineyards during the harvest season. We’ve rented a 6-person 4×4 vehicle with the driver for 200GEL when we were going to Gudauri. In short, you don’t have to worry about the cost of in-city transportation when you’re planning your budget for Tbilisi.

TİFLİS’TE KONAKLAMA ÖNERİSİ – ACCOMMODATION RECOMMENDATION IN TBILISI

Tiflis’te konaklama için gayet güzel ve ekonomik seçenekleriniz var. Biz ilk 2 gün Özgür’ün evinde konaklayıp son günümüzde Shota Rustavelli Hotel isminde bir otelde kaldık. Bu oteli seçme nedenlerim hem konumu hem de tasarımıydı. Parlamento Binası’nın hemen yanındaki sokakta yer alan otel, meşhur Rustavelli Caddesi üzerinde diye düşünebilirsiniz. Bu büyük cadde üzerinde hem alış veriş yapabilir, hem de bir çok yere buradan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

English: You have some great and economical options for accommodation in Tbilisi. We’ve spent the first 2 nights at Özgür’s place and stayed at Shota Rustavelli Hotelfor our last day. I’ve chosen this hotel because of its location and its beautiful design. It’s located on the street that’s right next to the Parliament building, it’s practically on the famous Rustavelli Avenue. There a lot of options for shopping on this avenue and you can easily go anywhere from here.

TİFLİS’TE GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER – MUST SEE PLACES IN TBILISI

 • KARTLIS DEDA (GÜRCÜ ANA) HEYKELİ – KARTLIS DEDA MONUMENT

Şehir merkezinden teleferikle çıkabileceğiniz bir tepede yer alan Kartlis Deda heykeli, Tiflis için büyük anlam taşıyor. Anaerkil bir toplum olan Gürcülerin dosta ve düşmana karşı tutumunu simgeleyen bu heykelin bir elinde dosta ikram edilmek üzere şarap, diğer elinde ise düşman olana gösterdiği kılıcı duruyor. Heykel hemen hemen Tiflis’in her yerinde görünüyor. Eğer havanız güzelse, bahar ya da yaz aylarında Tiflis’i ziyaret ettiyseniz, aynı zamanda heykelin arka tarafında kalan Ulusal Botanik Parkı içerisindeki yürüyüş yolunda da gezebilirsiniz.

English: The Kartlis Deda Monument, which is located on a hill that you can easily reach by taking a telpher from the city center, has great importance and meaning for Tbilisi. This monument represents the approach and attitude of the matriarchal society of Georgians for their friends and foes: wine to be served to friends in one hand, a sword to be shown to enemies in the other. You can see this monument from almost every point of Tbilisi. If the weather is nice and you’re visiting Tbilisi during spring or summer, you can also take a walk in the National Botanical Garden that’s behind the monument.

 • BRIDGE OF PEACE (BARIŞ KÖPRÜSÜ)

Şehri ikiye bölen Mtkvari Nehri üzerine 2010 yılında inşa edilmiş bu köprü ödüllü İtalyan mimar Michele De Lucchi tarafından tasarlanmış. Tamamı çelik ve camdan oluşan köprünün gerçekten çok şık bir görüntüsü var. Köprünün bir diğer özelliği ise, aydınlatma için camların tamamının içine kablosuz gazlı led ışıkların yerleştirilmiş olması. Gün batımından 90 dakika önce ışıkları yakmaya başlıyorlar. Köprüden geçerek Old Tbilisi yani eski Tiflis sokaklarına ulaşabilirsiniz.

English: The bridge, which was built in 2010 on the Mtkvari River that divides the city into two, was designed by award-winning Italian architecture Michele De Lucchi. The bridge which is composed of steel and glass looks very elegant. Another characteristic of the bridge is that there are wireless LED lights placed on it. They turn these lights on 90 minutes before the sunset. You can reach the Old Tbilisi by crossing this bridge.

Köprüyü kadın pedine benzettikleri için Always Bridge de diyorlarmış 🙂  – They also call this bridge Always Bridge because it looks like a sanitary pad.

 • TİFLİS MÜZİK, TİYATRO VE GÖSTERİ MERKEZİ – TBILISI MUSIC, THEATRE AND EXHIBITION HALL

Gürcistan’da mimariye ve sanata ne kadar önem verildiğini gördüğünüz enteresan binalardan, özellikle de devlet binalarından anlayabilirsiniz. Mimar Massimiliano ve Doriana Fuksas tarafından inşa edilen bina 7 yılda tamamlanarak 2017 yılında kapılarını açması planlanmış. Ancak henüz tamamlanamamış. Bunun haricinde Tiflis’te tiyatro, konser ve bale izleyebileceğiniz bir çok mekan var ve hepsine info-tbilisi.com  dan ulaşabilirsiniz. Gitmeden önce mutlaka bakın derim!

English:You can see how much Georgia values architecture and art the interesting buildings you see, especially government buildings. This building was designed by architects Massimiliano and Doriana Fuksas, took 7 years to build and was planned to open its doors in 2017. However, it’s not completely finished yet. Besides this one, there are a lot of venues you can watch theaters, concerts and ballet in Tbilisi. You can find them all on info-tbilisi.com. I definitely recommend taking a look before going there!

 

 • OLD TBILISI (ESKİ TİFLİS)

Tarihi M.S. 4.-5. yüz yıla dayanan Tiflis’in eski merkezi olan kısım, dar sokakları, renkli balkonlu evleri ve onlarca kafesi ile keşfedilmeye hazır bir mücevher gibi. Her sokakta sizi şaşırtan küçük bir detay mutlaka buluyorsunuz. Kendinizi fotoğraf makinenizle bu bölgede bir kaç saat kaybedebilirsiniz 🙂

English: This part is the historic center of Tbilisi and it dates back to 4. – 5. AD. It’s like a gem to be discovered with its narrow streets, colorful houses with terraces and tens of cafes. You can assuredly find a little detail that surprises you on each street. You can lose yourself with your camera for a few hours in this area. 🙂 

 

Eski Tiflis sokaklarında minik bir meydanda karşınıza çıkan Gabriadze Tiyatrosu ve hemen yanındaki Cafe Gabriadze Tiflis’e yeniden gelmeniz için bir sebep olabilir. Bana azıcık Prag’taki astronomik saati hatırlattı diyebilirim. Her saat başında saat kulesinde çalınan çan ve sonrasında çıkan minik kukla gösterisi görülmeye değer. Saat kulesinin hemen arkasında ise Rezo Gabriadze Kukla Tiyatrosu yer alıyor. Bilet ofisi ise saat kulesinin kapısında 🙂 Bilet fiyatları ve program için gitmeden önce internet sitesinden bakabilirsiniz.

English: Gabriadze Theatre welcomes you placed on a small square in Old Tbilisi. The theatre itself and Cafe Gabriadze right next to it can be a reason for you to visit Tbilisi again. It reminded me the Prague Astronomical Clock a little. The bell tolling every hour and the little puppet show that comes afterwards is definitely worth seeing. Right behind the clock tower, there is Rezo Gabriadze Puppet Theatre. The ticket office is at the door of the clock tower. 🙂 You can take a look at their website for ticket prices and schedule. 

 • SÜLFÜR BANYOLARI – SULPHUR BATHS

Tiflis yer altı kaynaklarıyla zengin bir şehir. Binlerce yıldır kullanılan sülfür banyoları da buna bir örnek. Eski Tiflis’te karşınıza çıkan birden fazla sülfür banyosunu görmemenize imkan yok. Ama sanırım en görkemlisi, biraz camiyi de andıran bu mavi mozaikli Chreli Abano Sülfür Banyoları! İçerinin oldukça temiz göründüğünü söylemem lazım. Fiyatları ise kaldığınız saat ve girdiğiniz banyonun büyüklüğüne göre 40GEL’den başlayarak 200GEL’e kadar çıkıyor. Sülfürün kokusunu pek sevmediğim için biz denemedik. Ama cildinizi bebek gibi yapıyormuş benden söylemesi 🙂

English: Tbilisi has rich underground resources. The sulphur baths, which have been used for thousands of years, are an example for this. There is no way you won’t see the sulphur baths when you’re walking around Old Tbilisi. I think the most gorgeous one is Chreli Abano Sulphur Baths, which kind of looks like a mosque with its blue mosaics. I have to note that the inside looks really clean. The price changes between 40GEL and 200GEL, depending on how much time you spend there and the size of the bath. We haven’t tried it because I don’t really like the smell of sulphur. I heard that it softens your skin like a baby, though. 🙂

 • SAMEBA (Holy Trinity) KATEDRALİ – HOLY TRINITY CATHEDRAL OF TBILISI (SAMEBA)

Özgür’ün Tiflis’e tepeden bakan evinin muhteşem manzaralı terasından çektiğim bu fotoğraf aslında her şeyi anlatıyor gibi. Gündüzleri altın gibi parlayan katedral, geceleri daha bir görkemli! Gürcistan’daki ana ortodoks kilisesi olarak geçen katedral aynı zamanda dünyadaki 3. en uzun doğu ortodoks katedrali imiş. Elia tepesinde bulunan bu katedrali Tiflis’in her köşesinden görebiliyorsunuz.

English: This photo I took from the terrace of Özgür’s place, which has this amazing view of Tbilisi from above, says it all. The cathedral which shines like a gold during the day is even more gorgeous at night! While being the main Orthodox church of Georgia, it’s also world’s 3rd longest eastern Orthodox cathedral. You can see this cathedral which is located on Elia hill from every corner of Tbilisi.

TİFLİS YEME & İÇME REHBERİ – TBILISI EATING & DRINKING GUIDE

Tiflis yeme & içme konusunda da oldukça tatmin edici bir şehir. Meşhur Gürcü mutfağı ve şarapları zaten kendi başına bir hikaye iken, içeriye girdiğiniz anda sizi büyüleyecek tasarıma sahip bir çok mekan bulabilmeniz ise başka bir hikaye.

Gürcistan’a gitmişken mutlaka denemeniz gereken lezzetler; Adjaruli Khachapuri (Adja Usulü Haçapuri), Imeruli Khachapuri, Megruli KhacapuriKhinkali (Hınkal), Kitris da Pomidvris Salata Nigvzit (Gürcü Salatası), Churchkhela, Sulguni Peyniri ve Jonjoli (Ihlamur Turşusu).

English: Tbilisi is really satisfying when it comes to food and drinks, too. The famous Georgian cuisine and their wines is a story of their own – but being able to find many places place that will amaze you the moment you step in is completely another story.

Must try delicacies while you are in Georgia: Adjaruli Khachapuri, Imeruli Khachapuri, Megruli Khacapuri, Khinkali, Kitris da Pomidvris Salata Nigvzit, Churchkhela, Sulguni Cheese, and Jonjoli.

Churchkhela

Adjaruli Khachapuri

Bu kısa seyahatimize tüm mekanları sığdıramadık ama size bol alternatifli güzel bir liste hazırladım. Bu mekanların her biri gerek tasarım gerekse lezzet konusunda ün salmış.

Bir kahve içeyim, kahvaltı yapayım, öğlen yemeği ya da sadece gün içerisinde bir tatlı yiyeyim derseniz;

English: We couldn’t fit all the venues in this short trip, but I prepared a list with lots of alternatives for you. Each one of these venues are famous for their atmosphere and taste.

If you want to drink a cup of coffee, have breakfeast or lunch, or just enjoy a dessert during the day:

Saat kulesinin hemen yanında yer alan ve saat kulesi ile aynı isme sahip olan kafede oturup, özellikle hava soğuksa bir sıcak çikolata içmenizi tavsiye ederim. / I recommend having a cup of hot chocolate, especially if it’s a cold day, in the venue which is right next to the watchtower and shares the same name.

Bunlar haricinde Cafe Leila, Cafe Entree, Gardenia Shevardnadze, Hurma ve Cafe Mziuri de bu kategoride görmeye ve denemeye değer kafeler. / Except these, Cafe Leila, CafeEntree, Gardenia, Shevardnadze, Hurma and CafeMziuri are venues worth trying in this category.

Akşam yemeği için / For Dinner;

Pur Pur zaten atmosfer olarak sizi girdiğiniz anda büyülüyor, bir de şansımıza gittiğimiz akşam canlı müzik vardı. Siz de gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın ve canlı müzik olup olmadığını sorun. Yemekler de çok lezzetliydi. Özellikle somonun yanında gelen hindistan cevizinde pişmiş parmesanlı pirince bayıldım!

English: Pur Pur amazes you as soon as you enter. What a luck we have, there was live music the evening we visited there. You should definitely make a reservation beforehand and ask if there’s live music that night. The food was also delicious. I especially loved the parmesan rice that’s cooked with coconut and served with salmon.

Bu restoranda yediğimiz tüm yemekler gerçekten çok lezzetliydi. Başlangıçta aldığımız Shrimp Salad ve tatlı olarak aldığımız New York Cheesecake i özellikle tavsiye ederim.

Rooms Hotel ile aynı gruba ait ve aynı sokakta bulunan Lolita ve Manu, başka bir sokakta yer alan Keto and Kote, köprünün diğer tarafında ve Fabrika’ya yakın olan Barbarestan da mutlaka not alınması gereken mekanlardan. Vaktimiz olsaydı da keşke hepsini deneyebilseydik. Ama bu da Tiflis’e yeniden gitmek için bir bahane olur belki 🙂

English: Everything we ate at this restaurant was really delicious. I would specifically recommend the shrimp salad as a starter and the New York Cheesecake for dessert.

Lolita and Manu which belong to the same group as Rooms Hotel and also on the same street, Keto and Kote on another street, and Barbarestan which is on the other side of the bridge and close to Fabrika are places that are definitely worth noting. I wish we had the time to try and explore them all. But this may be an excuse to visit Tbilisi again. 🙂

Gece hayatı için / For Nightlife;

Fabrika Tiflis’teki en iyi ve özel keşfimiz oldu diyebilirim. Köprünün diğer yakasında bulunan bu kompleks içerisinde hem hostel hem de bir sürü restoran ve kafe bulunuyor. Gündüz vakti ziyaret etme şansı bulduğumuz mekan geceleri daha hareketli oluyormuş. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok keyifli olacağına eminim! Biz hostelin kendi barından kokteyl deneyimledik ve gerçekten çok lezzetliydi. Sadece kahve içmek için bile olsa uğrayın derim.

English: I can say that Fabrika is our best and most special discovery in Tbilisi. This complex, on the other side of the bridge, includes a hotel, as well as lots of restaurants and cafes. We only had the chance to visit during the day but apparently the venue is livelier in the evenings. I’m sure it would be especially delightful during the spring and summer. We tried a cocktail from the hostel’s own bar and it was really delicious. I would definitely recommend dropping by, even if it’s just for a coffee. 

Cuma akşamı Özgür’ün bizi götürdüğü ilk mekan olan El Centro’da belirli bir saatten sonra canlı müzik yapılıyor. Bazı geceler salsa gecesi düzenleniyormuş. Bizim şansımıza da güzel bir grup vardı ve pilimiz yettiği kadar eğlendik 🙂 Gürcistan’da gece hayatının çok geç saatlerde başladığını ve sabah gün doğana kadar devam ettiğini de not düşelim!

English: First venue Özgür took us on Friday night was El Centro. They play live music after a certain hour in the evening. I was told that they have also salsa nights. To our luck there was a nice band playing that night and we had fun until we ran out of energy. 🙂 I want to note that in Georgia, the night life starts late and doesn’t end until the sunrise.

GÜRCÜ ŞARAPLARI – GEORGIAN WINES

Dünyadaki ilk şarap şişesinin bulunduğu topraklarda şarap denememek olmaz! Bunun için size biraz ön bilgi vermek istedik. Üzümler kesinlikle bizim bildiğimiz üzümler olmadığı için şarap şişelerine baktığınızda nasıl bir şey içmek istediğinize karar veremeyebilirsiniz. Bu nedenle önce Gürcistan üzümlerinden en bilinenlerinden başlayalım; kırmızı şarap için SaperaviAlexandrouli ve Mujuretuli; beyaz şarap için ise Tsalikouri, Tetra, Mtsvane ve Rkatseli kullanılıyor. Hepsini denemeye fırsatımız olmadı ama favorimiz kesinlikle Gürcistan’ın beyaz şarapları oldu! Özellikle semi-sweet yani yarı tatlı Marani marka Tvishi şarabı ve diğer markalarda da bulabileceğiniz Tsalikouri üzümünden üretilen yarı tatlı şaraplar en favorilerimizden oldu! En ünlü şarap üreticileri ise Marani, Badagoni ve Tbilvino!

Önemli Not: Tiflis Havalimanı’nda tüm şarapları bulabilirsiniz ve kişi başı 5 şişe istediğiniz çeşit alkol alabiliyorsunuz. Ancak Tiflis içerisindeki marketlerle fiyatlar neredeyse yarı yarıya daha ucuz. O nedenle havalimanı yerine marketlerden şarap almanızı tavsiye ederim.

English: There’s no way we wouldn’t try the wines where the first wine bottle of the world was found! We wanted to share some information with you beforehand. The grapes are different than the ones we know so you may not be able to decide what you want to drink by looking at the bottles. So, let’s start with the most known grapes of Georgia:Saperavi, Alexandrouli, and Mujuretuli for red wine; Tsalikouri,Tetra, Mtsvane, and Rkatseli for white wine. We didn’t have the chance to try them all, but our favorite is definitely the white wines of Georgia! Especially semi-sweet Marani brand Tvishi wine, and the semi-sweet wines made with Tsalikouri grape(other brands available) are our most favorites!! The most famous wine makers are Marani, Badagoni and Tbilvino!

Important note: In Tbilisi Airport you can find all kinds of wines and you can buy up to 5 bottles of alcohol per person. But the stores inside Tbilisi are nearly half the price. So, I recommend buying from the stores in the city instead of the airport.

GUDAURİ KAYAK MERKEZİ – GUDAURI SKI RESORT

Gudauri Gürcistan’ın en popüler kayak merkezlerinden biri. Tiflis’e 120km uzaklıkta, virajlarla beraber yol ortalamada 2 saat kadar sürüyor. Daha önce bahsettiğim gibi biz şoförlü araç kiralayıp gittik.  Benzin dahil toplamda 200GEL ödedik. Şansımıza hava inanılmaz güzeldi. Ben kayak yapmadığım halde bütün gün orada takılmaktan çok keyif aldım. Snowboard canavarı Baransel ise çocuklar gibi mutluydu! Onun dediğine göre pistler çok güzelmiş 🙂

Biz günü birlik gittik ama siz kalmak isterseniz bir sürü otel seçeneği de mevcut. Bunlardan lokasyon olarak pistlere yakınlığı nedeniyle en çok tercih edilen otel Carpediem.

Fiyatlara gelecek olursak, örneğin tüm gün sınırsız ski pass 40GEL, tek seferlik ski pass 10GEL, kayak/snowboard kiralamak günlük 20GEL (şaka gibi).

English: Gudauri is one of the most popular skiing destinations of Georgia. It’s only 120 km away from Tbilisi but with its curvy road it takes about 2 hours to go there. As I’ve mentioned before, we rented a car with driver. We’ve paid 200GEL in total, including the gas. To our luck the weather was incredibly beautiful. I had fun hanging out there all day even though I don’t ski. In the meantime, Baransel the Snowboard Monster was as happy as children! According to him the tracks were really beautiful. 🙂

We went there for only a day but if you’d like to spend the night, there are a lot of hotel options. The most preferred hotel is Carpediem because it’s really close to the ski tracks. As for the prices, unlimited ski pass for a day is 40GEL, one-time ski pass is 10GEL and ski/snowboard renting is 20GEL per day (unbelievable)!

Biz buraları çok sevdik! Umarız en kısa zamanda siz de keşfedersiniz! / We loved it here! We hope that you’ll discover it soon enough!

Sevgiler / Best

Özüm & Baransel

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply
  Gastronomic Engineer
  31 Ocak 2018 at 20:10

  Bayıldım resmen, özellikle o kar fotoğraflarına <3
  En yakın zamanda bir Tiflis yapmak gerek sanki 🙂
  Sevgiler,
  Cansın

  http://www.gastronomicengineer.com

  • Reply
   kucukmartha
   1 Şubat 2018 at 11:04

   Beğenmene çok sevindim 🙂 Umarım en kısa zamanda siz de keşfedebilirsiniz.
   Sevgiler
   Özüm

 • Reply
  Gezi MD
  1 Şubat 2018 at 16:33

  Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim, fotoğraflar ve mekan önerileri de bir harika 🙂

 • Reply
  Alper
  21 Mart 2018 at 15:28

  Yazı çok güzel ve yararlı bilgiler ile dolu. sizce Tiflis’e 13 ve 17 yaşındaki 2 genç ile gitmek mantıklı mı? Ve orada eğlenebilirler mi?

 • Leave a Reply