PROJELER SEYAHAT

YERYÜZÜNDEKİ CENNET – HEAVEN ON EARTH ; MALDİVLER | VELASSARU MALDIVES

Maldivler seyahatimizin ikinci durağı olan Velassaru Maldives‘e yaklaşık bir 20-25 dakikalık surat teknesi yolculuğunun ardından ulaştık. Konum olarak Kurumba’dan daha güneyde kalan bu adaya yaklaştıkça denizin rengi öyle bir değişti ki, aynı coğrafyada iki farklı Maldivler deneyimleyeceğimizi o an anladık. Kurumba’dayken karşıdan Male’yi ve havalimanını görebiliyorsunuz. Sanki bir körfeze bakıyormuşçasına gece ışık görebiliyorsunuz. Ama Velassaru, gerçek anlamda etrafında hiç bir şey olmayan bir ada! Nereden bakarsanız bakın kesinlikle bir kara görmüyorsunuz. Bu da size daha da fazla adada olma hissi veriyor! Koca okyanusun ortasında bir kum tanesi gibisiniz!

English: We arrived to Velassaru Maldives which is our second destination in Maldives within 20-25 min. via speed boat. The place is located in south of Kurumba. Colour of the sea changes when you approach to the island and that showed us we could experience two different geographies of Maldives. You can see Male Airport while you are in Kurumba. It is like you are looking at a bay full of lights in the evenings. But, Velassaru is an island which has nothing around. It is impossible to see any land piece and it doesn’t matter from where you are looking at, so you are happy to be in an island. A sand piece in the middle of the giant ocean.

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-1

Daha iskeleye ilk ayak bastığımız anda Otel Müdürü Marjorie C. Cacacha ve Pazarlama & İletişim Müdürü Myla Alpaz bizi tüm güler yüzleriyle karşıladılar. Hava o kadar güzeldi ki… Mis gibi bir yaz havası vardı! Kuma ayak basmak için can atıyordum!

English: As soon as we set foot in the island, Hotel Manager, Marjorie C. Cacacha and Marketing & Communication Manager, Myla Alpaz welcomed us with a beautiful smile. The weather was so beautiful. A magnificent summer sky … I was willing to touch the sand with my feet!

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-2

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-3

Tabi ki yine her şey çok sistematikti. Check-in sırasında bizim için planladıkları basın gezisi kapsamındaki programı tanıttılar. A’dan Z’ye her detay yer alıyordu. Mesela odamız henüz hazır olmadığı için bizi geçici misafir odalarına aldılar, bildiğin normal bir otel odasından hiç bir farkı yok. İster dinlenebilirsin, ister duşunu alabilirsin, istersen de bizim yaptığımız gibi hemen üzerini değiştirip kumsala koşabilirsin 🙂

English: Of course, everything is so systematic. During check-in, they explained the program pursuant to press trip planned for us. All details were being given. For example, because of the fact that our room was not ready yet, we were settled to a temporary guest rooms. It seems like a normal hotel room. Should you want, you can have a rest or take a shower or you can run to the beach as soon as you wear your swimwear. 🙂

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-4

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-7

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-32

Velassaru, Kurumba’dan çok daha küçük bir otel. Tamamını gezmeniz 20 dakika sürüyor. Oda sayısı olarak da tabi daha az. Konsept olarak ise biraz daha o alışık olduğumuz balayı tatili kafasına yakın, o nedenle etrafınızda daha fazla çift görebilirsiniz. Ama herkes o kadar kendi halinde ki, biz de ada bizimmişçesine özgürce takılmaya başladık 🙂

English: Velassaru is much bigger than Kurumba Hotel. You need 20 min. to finish it. There aren’t so many rooms. It is like a honeymoon concept. That’s why you can see many couples around. But everybody is keeping to oneself, so we feel like the island belongs to us and we are free. 🙂

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-37kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-31kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-27kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-35

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-36

Buz Devri filmindeki sincabın kozalağa yapıştığı gibi hindistan cevizine yapıştığım doğrudur 🙂

English: Yeah, it is true that I stick to a coconut like the squirrel of Ice Age Movie sticking a gallnut 🙂

Öğlen yemeğimizi plajın başındaki Turquoise Restaurant‘da yedikten sonra, artık odaya yerleşme vakti gelmişti.

English: After having lunch at Turquoise Restaurant which is located in the beach, it is time to settle our rooms.

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-39

Açıkçası bu kadar güzel ve özenle düşünülmüş bir karşılama daha önce yaşamamıştım. Her şeyin başında, “Beach Villa” tipindeki  odamızın konumu mükemmeldi. Adanın en ucunda yer alan ve gün batımının en güzel izlendiği nokta olan Chill Bar‘ın hemen yanındaydı. Odaya girdiğimiz anda bizim için bırakılmış, harika atıştırmalıklar, tatlılar, meyve sepetleri, çikolatalar ve bir şişe şampanya ile karşılaştık.

English: Actually, I have never met such kind of a welcoming (wonderful and special) in my life. First of all, the location of “Beach Villa” type-room was great. It is located in the beginning of the island, near Chill Bar where you have a beautiful sunset view. When we entered the room, we saw the delicious snacking, desserts, fruit basket, chocolate and one bottle of champagne prepared for us.

cof

Ama beni esas etkileyen şey ise otelin Genel Müdürü Brian Gardiner‘in el yazısıyla yazıp bırakmış olduğu nottu… Kendimizi gerçekten çok özel hissetmemizi sağladılar. Bir kez daha teşekkür ederiz!

English: But what impressed me more was the note of the general manager of the hostel, Mr. Brian Gardiner with his handwriting. We felt like we are very special. Thank you very much again!

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-6

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-67jpg

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-8jpg

Odamızın terası yine okyanusa açılan ir pencere gibiydi. Palmiyelerin altında saklanmış bir cennet havası vardı. Tüm günümü orada hiç bir şey yapmadan geçirebilirdim! Ama programımız yine yoğundu 🙂 Öğleden sonra dalış merkezinde bizim için ayarlanmış rehberli şnorkel turu vardı. Belki de belinize gelen suda, gördüğünüz deniz canlısı ve bitkisi çeşitliliği inanılmaz! Mercanların üzerinden yüzerken karnımı içime çektim ki değmeyeyim diye 🙂 o kadar sığ bir sudan bahsediyoruz. Ama aşağısı yıkılıyor! Şnorkel için, dalış yapmak ya da bilmek zorunda değilsiniz, size eşlik eden iki deneyimli rehber dalgıç sayesinde korkmadan, keyifle, hayran kalarak bu deneyimi yaşayabilirsiniz! Yaşamalısınız da!

English: Terrace of our room is like a window opening to ocean. There was a paradise oasis hidden among palm trees. I could just spend my whole day there without doing nothing, yet the program was, of course, full again. 🙂 We had a guided snorkel tour in diving centre. It is unbelievable to see marine species in the water reaching till your waist level. I kept in in order not to touch the corals while swimming over. 🙂 The water is too shallow. But underwater is just awesome! You don’t need to be professional. There are two experts accompanying you during the activity, that’s why you don’t need to be afraid of. You can experience it with pleasure and admire! You should!

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-1

Denizde yaklaşık olarak 35 dakika kadar kaldık. Çıktığımızda gün batımı başlamıştı. O kadar güzel bir andı ki… Bu mutlulukla odamızın terasında şampanyamızı patlatıp gün batımının tadını çıkarttık.

Akşam yemeğini açık büfe konseptinde dünya mutfağından seçme lezzetler servis sunan Vela Restaurant‘ta yedik. Dünya mutfağı lezzetleri arasına zeytinyağlı yaprak sarmayı da almayı ihmal etmediklerini söylemem lazım. Gurur duydum 🙂 Açık büfe barlarındaki sunumlar çok güzeldi gerçekten! Özellikle tatlı alanı görsel şölendi diyebilirim.

Englsih: We had stayed in the see around 35 min. When it finished, sunset had already started. It was such a beautiful moment that … We watched with pleasure the sunset while drinking our champagnes on the terrace of our room. 

We had our dinner in Vela Restaurant providing services open buffet tastes all over the world. I have to say that there were also stuffed grave leaves with olive oil and we ate it too. Well, I actually was proud of that. 🙂 Tastes and their way of serving were really wonderful. Especially dessert part of the open buffet was visually fascinating.

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-21

Akşam yemeğinin ardından, havuza ve önündeki muhteşem dantel hamaklara bakan Fen Bar‘da canlı müzik dinlemeye gittik. Bir ara hamakta uzanıp yıldızlara bakarken, gerçekten buradaki doğal güzelliklerle aynı gökyüzü altında mıyız diye sorguladım… Hafif buruk ama yine de şükrederek…

English: After dinner, we went to listen live music in Fen Bar after sitting on wonderful lace hammocks where were put near pool. For a moment, while I was looking at stars, I thought we are really living under same sky with such natural beauties. Bittersweet happiness but gratefully…

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-30

Sabahları otelin müşterilerine ücretsiz olarak sunduğu yoga etkinliği yer alıyor. Bunu o muhteşem manzaralı Chill Bar’da güneşin doğuşunu selamlayarak yapıyorlar. Çok istesek de bizi bekleyen aşka ir heyecan olduğu için bu derse katılamadık. Çünkü biz o sabah dalış yapmaya gidecektik!

English: There is yoga activity given free to the hotel customers by the hotel in the morning. People are doing this in front of gorgeous view of Chill Bar and saying hello to sun. We wanted to join the activity, but because of the fact that there was another exciting thing waiting for us, we gave up. Scuba diving was waiting for us in that morning.

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-6jpg

Bir heyecanla uyanıp kendimizi dalış merkezine attık. Rehber dalgıcımızla beraber dalış teknesine binip tüm ekipmanlarımızı kontrol ettik. Sonrasında da adayı arkamızda bırakıp okyanusun ortasında bir noktaya doğru ilerledik. Dalış noktamızın adı Velassaru Cave diye geçiyor, aslında bu çok uzun ve derin bir duvar. Rehberimiz bize Maldivler’de akıntının çok güçlü olduğunu, aynı anda ileri geri akıntı olabileceği gibi yukarı aşağı akıntının da olabileceğini söyledi. Bizim ülkemizdeki denizlerde de daha önce ileri geri akıntıya denk geldik ama yukarı aşağı akıntı ilk defa yaşayacağımız bir tecrübe olacaktı. Rehberimiz önden atlayıp akıntı keşfine çıktı, orta şiddetli akıntı var dedi ve bize bir rota belirledi. Arkasından biz de suya atladık ve daha ilk 2 metrede bir su kaplumbağasını yanımızda yüzerken bulduk 🙂

English: As soon as we woke up excitedly, we went to scuba diving centre. We got on the boat with our guide and controlled our equipment. Then, we said ‘’Good by’’ to the island and moved to a point in the middle of the ocean. Name of the diving point is Velassaru Cave. Actually, it is a very long and deep wall. Our guide told us flow is too strong in Maldives and it can be both up and down flow at the same time. We had the same in the seas of our country, yet it is like forward and back. Up and down flow … This was going to be our first experience. Our guide dived first in order to determine the flow rate and determined a route for us. Then, we jumped into the sea and could see a sea turtle passing through. 🙂

DCIM100GOPROGOPR7095.

DCIM100GOPROGOPR7112.

 Aslında aşağıdaki heyecanımız konusunda buraya ne yazsam yeterli gelmez. O nedenle aşağıda izleyeceğiniz video  aslında size fazlasıyla fikir verecektir. Burada tek söylemek istediğim şey şu, videoda bizim gördüğümüz o koca Manta balığını göremeyeceksiniz. Çünkü heyecandan birbirimize bakıp su altında çığlık atmaktan görüntü alamadık. Çok da hızlı geçti namussuz 🙂 Normalde Manta balıklarını muson sezonunda çokça görmek mümkünmüş. Ama biz kurak sezonda gittiğimiz için hiç göremezsiniz demelerine rağmen üzerimizden kocaman bir tanesi geçince sevinçten delirdik. Sualtında halay çekesimiz geldi (ki yapmadığımız şey değil). Toplamda 62 dakika kaldık suda ve maksimumda 24 metreye indik. Ama zaten derine inmenin çok bir anlamı yok çünkü tüm olay 7-15 metre arasında. Bu da bizim için unutulmaz bir anı olarak kaldı 🙂

English: Actually, it is impossible to find words to describe what we experienced. Therefore, the video you are going to watch below will give you detailed information. Only thing I want to say: You cannot see the giant manta we were in this video. We could not take video because of that fact that we were so excited. We were just screaming. It passed so fast. 🙂 Normally, it was impossible to see these fishes in monsoon time, but although we went there in dry season and they said us it is impossible to see them, we went crazy after seeing one of them. We wanted to dance in the sea (you know, it is possible). We stayed totally 62 hours under water and reached maximum 24th meters. But you don’t need to go deep so much because all visible things are between 7-15 m. This is an unforgettable memory of ours. 🙂

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-25

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-2

Dalış sonrasında bizim için ayarladıkları Spa deneyimi için Velassaru Spa’ya gittik. Burası o deniz üzerindeki Water Villaların bulunduğu alanda. Çok huzurlu ve çok güzel bir ortamı var. Kendimizi masörlerin ellerine bırakıp, kafamızda hala Manta’nın hayali resmi ile tatlı bir uykuya daldık.

English: After scuba diving, we went to Velassaru Spa arranged for us. This place is located in the area where Water Villas are available. It has got a peaceful and very beautiful environment. We left ourselves to the hands of masseurs, yet the picture of the manta was still in our blains. We started to relax with its dream.

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-26kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-38

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-3

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-20

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-4

Masaj sonrasında biraz Spa alanına ait olan infinity havuzda, mangolu içeceğimizle keyif yaptık. O sırada gördüğümüz köpek balıkları bizi yine denize sürükleyince kendimizi yine denizde bulduk 🙂 Nedendir bilinmez tüm seyahat boyunca köpek balıklarına gidip sarılma isteği vardı içimizde 🙂

English: After massage, we spent funny time in infinity pool near Spa and enjoyed with our mango drinks. Then, sharks we saw built up passion and we found ourselves in the sea again. 🙂 We wanted to give a hug for sharks, we don’t know why but it was true. 🙂

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-22

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-12

Akşamüstü chill barda yine kokteylimizi yudumlayıp, odamıza döndüğümüzde, resepsiyondan gelen bir telefonla ikinci kez onur duyduk. Otelin Genel Müdürü Brian Gardiner, eşiyle beraber bizi Sand Restaurant‘ta özel bir akşam yemeğine davet ediyordu. Güzel güzel hazırlanıp, önce buluşacağımız Fen Bar’a gittik. Burada bizi eşi Helen Ireland ve otelin Pazarlama & İletişim Müdürü Myla Alpaz karşıladı. Brian’ın otelle ilgili çözmesi gereken acil bir durum olduğu için bize son dakikada katılamadı. Bir misafirin sağlık problemi nedeniyle ilgili bir durum vardı. Gerçekten bu insanların bu oteli ne kadar evleri gibi gördüklerini o gece sevgili Helen ve Myla ile yaptığımız keyifli sohbette anladım. Çok çok zor bir iş… Hele ki böylesine bir mahrumiyet alanında. Ama onlar her şeyi düşünmek ve önlem almak zorundalar. O nedenle o gece, misafir kendini iyi hissettiğini söylediği halde, Brian’ın ısrarı üzerine Male’ye özel jetle sağlık durumunun kontrolü için götürüldü. Bütün gece kimseye bir tedirginlik vermeden bunun için uğraştılar. Bir yandan da bizimle çok içten ve samimi bir şekilde sohbet ettiler. Hem işlerine aşkla bağlı oluşlarını hem de en kötü durumlarda bile etraflarına yaydıkları bu pozitif enerjiyi takdir etmemek elde değil. Bir yandan da kumsalın ortasında, etrafında sadece mum ışıkları olan harika bir masa kurulmuştu bizim için. Yemekler muazzamdı… Ben tuzda ve palmiye yaprağında balık yedim! Çok çok güzeldi! Menünün üzerinde yazan “Taste for Life” yazısı ise çok hoşuma gitti ve aklıma bir sürü şey getirdi… Seneler önce bir yazımda yazmıştım “Bizi bir sofranın etrafında toplayan şu lezzetlere şükürler olsun!” İşte o gece de öyle bir geceydi!

English: In the evening, we drunk our cocktails in Chill Bar and after going back to our rooms, we were proud with the phone call coming from reception. General Manager of the Hotel, Mr. Brian Gardiner was inviting us for a special dinner with him and his wife in Sand Restaurant. We dressed up and went to meet point in Fen Bar. Mrs. Helen Ireland, wife of the General Manager and Myla Alpaz, Marketing & Communication Manager welcomed us. There was an emergency situation required to be solved, so he could not join us. There was a health problem in relation to a guest. I realized that these people really love this hotel and see it like their own house after making a wonderful conversation with Helen and Myla. Very hard job … Even in such kind of deprivation … But they have to think about anything and take precautions. Hence, even the guest says that he is fine, he was brought to hospital by Brian’s private plane to Male for medical control. They struggled for that whole night without making stress. At the same time, they gave time for us. Well this is really required to be appreciated, I think. These people are making their job with love and can give positive energy even in such bed situations. We had a great table set up in the middle of the beach. Dishes were delicious. I ate fish on salt and palm leaf! So delicious … ‘’Taste for Life’’ written on the menu … I loved it and reminded me many things. I wrote it many years ago ‘’Thank goodness we gathered around delicious table together!’’ That was the same night as we experienced before! 

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-19

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-9

kucuk-martha-maldives-maldivler-velassaru-maldives-8

Tüm kalbimizle Universal Resorts ailesine ve Qatar Havayolları’na çok çok teşekkür ederiz! Umarız en kısa zamanda yollarımız yine kesişir! / Thank you very much to Qatar Airways and Universal Resorts family! Hope we come here again.

Hadi şimdi bu anlattıklarımı bizimle beraber bir kez daha yaşayın! / Ok, so enjoy while reading and re-experiencing our memories again!

Sevgiler/Greatings

Özüm

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply