YEMEK

Yoğurtlu Tavuk

4-6 kişilik

Malzemeler:

8 adet Tavuk Göğsü
4 diş Sarmısak
250 gr Yoğurt
Yarım paket Krema
Kekik
Pul Biber
Tuz
Zeytinyağı
Limon / Lime
Nane Yaprakları

Yapılışı (+1 gün):

Bu tarifte fırın paniği yaşamıyoruz! Rahat olun… Bu tarfite dikkat edilecek tek husus yapılış kısmına +1 gün ilave etmeniz gerektiği. Hani olur ya uçak saatlerine baktığınızda yanında +1 gün yazar, bu yemek de o kafadan bir şey işte… Çünkü hazırladığınız soslu karışımı geceden buzdolabına koyuyorsunuz ve ertesi gün fırına veriyorsunuz.

Şimdi başlayalım tarife…

Tavuk göğüslerimizi temizleyip iri iri ve küp küp şeklinde doğruyoruz.

Geniş bir kaba yoğurt,krema ve baharatları koyuyor ve üzerine sarımsakları ezip ilave ediyoruz. Elde ettiğimiz bu karışımın içerisine tavuk parçalarını atıp bir güzel yediriyoruz. Tüm parçaların soslanması çok önemli. Ardından üzerini streç ya da folyo yardımı ile kapatıp geceden buzdolabına koyuyoruz.

Ertesi gün, önce fırınımızı 180 derecede ısıtıyoruz. Sonra fırın tepsisini bir fırça yardımıyla zeytinyağıyla yağlıyoruz. Ardından tavuklarımızı fırın tepsisine dağıtıyoruz.

Fırında bu şekilde tavuklar kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Tarifin orjinaline göre tavukalr tam olarak kızarmalı ve kuru olmalı, çünkü üzerine limon sıkıp yiyorsunuz. Ancak soslu/sulu kalmasını tercih ederseniz biraz daha erken alabilirsiniz, o şekilde de çok güzel oluyor.

Son olarak, tabağın kenarını nane yapraklarıyla süsleyip lime ya da limon dilimleri ile servis edebilirsiniz.

Bu tarifi hem ana yemek olarak hem de üzerine kürdanlar batırarak atıştırmalık olarak sunabilirsiniz.

Afiyet olsun !

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply