YEMEK

Yumurtalı Tost

Malzemeler:

2 dilim tost ekmeği
1 adet yumurta
Kaşar peyniri
Margarin
Tuz
Karabiber
Pul biber
Kekik

Yapılışı:

Önce tost ekmeklerinin bir tanesinin ortasını bir çay bardağının ağzını üzerine kapatıp döndürerek çıkartıyoruz. İkinci tost ekmeğinin ortasındaki deliğin ise biraz daha küçük olması gerekiyor bu yüzden ben yumurtalık kullandım.

Minik bir tavada çok az margarin eritiyoruz ve üzerine küçük delikli tost ekmeğini koyup 1-2 sefer çevriyoruz.Sonra yumurtamızı tam deliğin üzerine sarısı gelecek şekilde kırıyoruz. Yanlara beyazı taşsa da problem değil. Önemli olan sarısının deliğe oturmuş olması.

                 

     


Ardından yumurtanın üzerine tuzu,karabiberi,pul biberi ve kekiği ekliyoruz. Bu tamamen kendi damak zevkinize göre ayarlayabileceğiniz bir şey.İsterseniz hiç koymayadabilirsiniz.
Son olarak büyük delikli tost ekmeğini tavadaki ekmeğin üzerine kapatıyoruz. Geriye kalan 2 adet yuvarlak ekmek parçasından büyük olanı ise deliğin üzerine gelecek şekilde kapıyoruz ama çok bastırmıyoruz. Ardından dikkatli bir şekilde tostu tavada ters çeviriyoruz. Önceden ince ince rendelediğimiz kaşarı üzerine serpiştirip bir süre daha tavada bekletiyoruz. Servis tabağını hazırlarken geride kalan minik yuvarlak ekmek tanesini tabağı cici gözüksün diye kullanabilirsiniz. Ben üzerine biraz maydanoz ve nar ekşisi koyup servis ettim.

Kaşarlar hafif hafif eridiğinde artık tostunuzu afiyetle yiyebilirsiniz!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply