TARİFLER

Girit Usulü Zeytinyağlı Kabak !

Hikayesi:

Bu yaz Bozcaada’da öğrendiğim bu tarifi ne zamandır denemek istiyordum… Değişiklik iyidir ya hani, deneyerek öğreniriz ya… Ben de deneyeyim istedim… Bildiğimiz o alışılmış kabak biraz şekil değiştirsin istedim. Masaya renk gelsin, insanlar “Aaa bu ne?” desin, ben de uzun uzun tarifin anlatayım istedim… Evde bir başımayım ya epeydir, sıkıldım sanırım. İşe gidince ofiste sosyalleşiyor ya insan, evde de kapıcı, bakkal falan geliyor işte. O kadar da vahim değil yahu durumum 🙂 Bunu da görmek lazımmış… Mesela ne zamandır yapamadığım şeyleri yapıyorum, evdeki eskileri atıp yenilerin listesini yapıyorum. Meğer o tencerenin dibi ne kötü olmuş öyle ?! Ya da dışarı çıkıyorum gündüz gündüz yürüyüş yapıyorum… Yaşlı teyzelerde yürüyor bizim parkurda… Geçen gün benim yaşlarımda bir çocuk da yürüyordu, acaba o da mı işinden ayrıldı diye geçirdim içimden 🙂 Meğer neler kaçırıyormuşuz biz işteyken… Güneş sonbaharda ne güzelmiş mesela… Yaprakların renkleri güneş vurunca ne kadar güzel oluyormuş… O saatlerde biz plazanın camlarından güneşi göremediğimiz için anlamıyormuşuz… İki ucu kötü bir değnek işte 🙂

Oturdum ellerimle size yemek yaptım ben de… Umarım beğenirsiniz 🙂

Afiyet Olsun !

Malzemeler:

3-4 Kabak
1 Büyük Beyaz Soğan
Kuru Nane
Dereotu / Kuş üzümü
Zeytinyağı
1 Küp Şeker
Kuş Üzümü

Yapılışı:

Soğanı uzun ince şekilde doğruyoruz. Kabaklarımızı da soyuyoruz. Sonra o soyma aleti ile tüm kabağı ince ince dilimliyoruz. Kağıt gibi oluyor her bir kabak yaprağı.

Tenceremize zeytinyağı döküp, ısınınca soğanları atıyoruz. Soğanlar hafif ezilince Kabaklarımızı da atıyoruz. Tuz ,nane ve karabiber ilave edip biraz döndürüyoruz. Sonra üzerine çıkmayacak kadar su ilave ediyoruz. 1 Küp şekerimizi de atıp kapağını kapatmadan pişiriyoruz.

Kabakları çok yumuşamadan ateşten almanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 15-20 dk kadar pişirdim ben.

*Dereotu ise tercihe bağlı aslında, normalde kuş üzümü de atılıyor, ben kuş üzümü bulamadığım için dereotu attım.

Pişen kabağımızı bir cam kaba alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonar servis edebilirsiniz 🙂

Sevgiler

Küçük Martha

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply