YEMEK

Julia Child’ın Kızarmış Tavuğu

Hikayesi:

Julie & Julia adlı filmi izleyen var mı aranızda? Varsa kimden bahsettiğimi daha net anlayacaktır. Julia Child… Amerikalı’lara Fransız mutfağını öğretmiş bir Amerikalı… Yıllarca televizyon şovunda insanlara en basit dille afilli yemekler pişirmeyi öğretmiş kadın… Kendine has uslubuyla tüm yemekseverlerin gönlünde ayrı bir yere sahip olan kadın… Ne yalan söyleyeyim ben de filmi izleyene kadar bu kadar iyi bilmiyordum kendisini… Meryl Streep’in efsanevi oyunculuğundan mıdır yoksa Julia’nın şahsına münhasır kişiliğinden midir bilmem bir gönül bağı kurdum bu kadınla… Ne zamandır aklımdaydı onun tariflerinden birini yapmak… Hazır bizim kızları topluyorken yemeğe, e bare bir Julia tarifi patlatayım dedim 🙂 Bu nedenle orijinal adıyla “Julia Child’s Roasted Chicken” yani Julia Child’ın Kızarmış Tavuğu’nu seçtim!
 
Epeydir toplanamıyorduk kızlarla… Halbuki aynı şirkette çalışıyoruz… Ama araya hayat giriyor işte bir şekilde… Terasta verdiğin 5 dakikalık kahve molasına sıkıştıramıyorsun hayatı… Hazır bahar da gelmişken, içimize blush  tohumları atılmaya, kalbimizde bahar temizliği yapmaya başlamışken evimin kapılarını açtım bu güzel kadınlara…
Her birimiz ayrı telden çalan ayrı renkleriz biz aslında… Valla nasıl anlaşıyoruz ben de bilmiyorum 🙂 Sanırım hepimiz bir kadında olması gereken güçlü özellikleri ayrı ayrı barındırdığımız için bir araya gelince voltranı oluşturuyoruz 🙂 İşte o gecede bir voltran gecesiydi…
Yediğimiz, içtiğimiz, sohbetimiz bizim olsun, tamam! Gelelim tavuğa…
Tavuğu masaya getirdikten sonra, kesip içinin pembe olduğunu görüp, bir hayal kırıklığı yaşadığımızı da söylemeden edemeyeceğim… Bir yarım saat daha fırına koymak zorunda kaldık… O sırada masadaki aç voltran üyeleri homurdanmaya başlasa da, şarabın ve sohbetin keyfiyle yarım saatin nasıl geçtiğini anlamadılar 🙂 Ben de, Julia’nın ilk başlarda soğan bile doğrayamadığını hatırlayıp “olur böyle şeyler” deyip durumdan ders çıkararak gönlüme su serptim… Olur böyle şeyler… Önemli olan eksiğini, hatanı, yanlışını fark edip bundan ders çıkarıp yoluna devam edebilmek değil midir zaten?
Ey Julia! Umarım yıldızlara kadar ulaşmıştır fırından çıkan muhteşem koku… Ve umarım bu Küçük Martha’nın küçük sofrasına konuk olduğun için mutlu olmuşsundur…
Sevgiler
Küçük Martha
 Malzemeler:
1 Adet İri Bütün Tavuk
3 Adet Limon
Taze Kekik
Biberiye
4 Adet Sarımsak
Zeytinyağı
Tuz
Pulbiber
Karabiber
1 Adet Büyük Beyaz Soğan
Bir paket kuzu kulağı otu
Yapılışı:
Fırınımızı 200 dereceye getiriyoruz.

Bir kaba limonlarımızı sıkıyoruz ve limonları da kabın içerisine atıyoruz. Bir tutam taze kekik, biberiye ve 4 adet sarımsağı da sadece bıçakla üzerini ezip içerisine atıyoruz. Biraz tuz, karabiber, pul biber ve kuru kekik ilave edip elimizle karıştırıyoruz.
Tavuğumuzu önce güzelce yıkıyoruz. Sonra kabın içine tavuğu da yatırıp güzelce sosa bulanmasını sağlıyoruz. Kıç tarafındaki boşluktan kabın içerisindeki tüm malzemeleri koyuyoruz.
Bir borcama soğanımızı halka halka doğrayıp tavuk için yatak yapıyoruz. Tavuğu üzerine oturtup, kap içerisinde kalan suyu da üzerinden döküyoruz. Son olarak üzerinde biraz zeytinyağı gezdirip, 1,5 saat pişmek üzere fırına veriyoruz.
Geniş bir tabağın içerisine Kuzu Kulağı otlarını diziyoruz. Üzerine de fırından çıkardığımız borcamda yer alan soğanları ekliyoruz. Son olarak da üzerine tavuğumuzu yerleştirip servis için masamıza götürüyoruz.
Afiyet olsun!


You Might Also Like

4 Comments

 • Reply
  Endi'nin Mutfağı
  5 Nisan 2012 at 11:09

  Merhaba;
  Postunu okuyunca nasıl yakın hissettim anlatamam:)En en sevdiğim filmdir Julie&Julia…Defalarca izledim ve blogumu acmamda cok büyük etkisi oldu.Twitterdan sürekli takipcinim.Cok kısa zaman once kendi blogumda filmden bahsetmistim tesadüfmü acaba? http://www.endininmutfagi.com/search/label/%C4%B0zledim bu yazımda.
  Sevgilerimle

 • Reply
  Özüm Kasapoğlu
  5 Nisan 2012 at 11:14

  Merhaba ! Öncelikle Hoşgeldin bloğuma 🙂 Filmi ben de çok sevmiştim, defalarca Julia Child videoları izlediğimi biliyorum sonrasında… Çok özel bir kadın! Senin bloğun da çok keyifli ve ne güzel bir tesadüf olmuş yakın zamanda Julia için yazı yazmamız… Çok sevgiler

 • Reply
  S.Ç.
  7 Haziran 2012 at 10:07

  Şuan tv'de Julie and Julia var iken, benim bu blogu keşfetmem, bir tesadüf olabilir mi acaba 🙂

 • Reply
  Özüm Kasapoğlu
  7 Haziran 2012 at 10:10

  🙂 Hoşgeldin o zaman! Ben de akşam TV'de tesadüfen görüp mutlu olmuştum…

 • Leave a Reply