YEMEK

Küçük Martha’nın Mutfağı

Bir çok insan soruyor, “Ey Martha! Nereden buluyorsun bu malzemeleri?” diye. İşte size cevabı!
Oldum olası alakasız bir ilgim vardır mutfak malzemelerine. Çok sık yurtdışına çıkan biri olarak bavulumda üşenmeden taa dünyanın öbür ucundan taşıdığım bir tava ya da herhangi bir zımbırtı mutlaka olmuştur. Ya da bir sos, bir baharat, bir çay, bir birşey…
Mutfakta getirdiğim malzemeleri kullanırken de ayrı bir zevk alırım. Nedendir bilmem ama daha özel hissettiriyor yaptığım yemeği.

En son Amerika seyahatimde canım arkadaşım A.nın evinde kalıyordum. A. tam bir akıllı bıdık olduğu için Harvard Law School’da yüksek lisans yapıyor. Hem akıllı hem de su gibi güzeldir. A. haftaiçi çoğunlukla okula derslerine devam etmek zorunda olduğu için ben kendi kendime şehri keşfediyordum. Boston ne güzel bir şehirdir öyle… Her karesi bir tablo gibi… Neyse… A. beni bavul kelimesiyle ilk defa aynı cümlede kullanıyordu 🙂 Gün geçtikçe cümlede ünlemler arttı çünkü A. bavulun kilosundan endişe ediyordu. En son elimde bir tavayla gelince isyan bayraklarını açtı 🙂 Havalimanında bir telaş yaşadık ama tavamı bırakmadım! Gururluyum… Şimdi A.nın geri dönmesini ve ona o minnoş tavayla muhteşem bir yumurta yapıp sunmayı bekliyorum.

Geçtiğimiz günlerde de bir Ankara seyahatim oldu. Amaç başkaydı ama amacından sapmak insanoğlunun ruhunda var! Eski arkadaşım G. ile Ankara’da bir alışveriş merkezinde buluştuk. Turlarken gözüme bir mağazada indirim olduğu çarptı. Koştum içeri ve kendimi kaybettim, ve evet üşenmedim Ankara’dan da bir kaç parça malzeme getirdim. Burada sevgili arkadaşım G.’ye de beni kırk saat beklediği için teşekkürlerimi iletmek isterim 🙂

Malzemeler konusunda size önerebileceğim güzel bir mağaza biliyorum, Tanti Toni ! Üstelik internet adresinden de alışveriş yapabiliyorsunuz. Mutfağınıza sağlıklı renkler katmak isterseniz her zaman başvurabileceğiniz bir adres!

Yukarıdaki malzemeler Amerika hatıralarımdan bir kaçı 🙂 Soldaki ürün, tost yaparken tost ekmeğinin üzerine şekil çıkarmanızı sağlıyor. Bunu canım kuzum B. için getirdim oralardan, kendisi Paris’e gitmeyi çok istediği için görünce aklıma gelmişti. Ortadaki spatulayı sevgili karındaşım Y. ile gittiğimiz San Francisco gezimizden bayıla bayıla almıştık. Sağdaki ürün ise kalp şeklinde yumurta yapmanızı sağlıyor. Bunu da kuzum B.’yi düşünerek Boston’dan getirmiştim. Ama geçenlerde çok alakasız bir yerde Türkiye’de de satıldığını gördüm. Sonra tekrar dedim kendi kendime bu ülkede gerçekten ne ararsan var!

Hadi bakalım… Martha iş başına!

Sevgiler

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Arlin Cicekci
  2 Şubat 2012 at 09:49

  Çok başarılı buldum seni güzel avukat kızım çok!!!!

 • Reply
  Özüm Kasapoğlu
  2 Şubat 2012 at 12:35

  Çok Teşekkürler 🙂 çok bi mutlu oldum!

 • Leave a Reply