YEMEK

Peynirli Fırın Patlıcan !

 
 
 

Hikayesi:

 
Bu yazıyı yazarken geçen günlerde İstanbul’da harika bir konser veren Melody Gardot‘u anmadan geçemeyeceğim. Sanırım bugüne kadar izlediğim en iyi performanslardan biriydi. Daha once hakkında hiçbir fikrimizin olmadığı bu kadife ses, geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayata müzikle tutunmuş… Yine bunalım sirenleri çaldığı bir dönemde ben de mutfağıma tutundum diyebilirim 🙂
 
Bazen senin için neyin doğru neyin yanlış olduğuna sen karar veremiyorsun. Hayattayken Araf’ta olma durumu vardır ya hani… İşte öyle dönemlerde su yolunu bulana dek sen de uğraşacak bir şeyler bulacaksın kendince… Bazen uyursun geçer, ama bazen daha fazla zamana ihtiyacın vardır. Bence hayat adeta bir patlıcan gibi… Yaşarken suda bekletip acısını almayı bilirsen sonunda harika bir lezzete sahip olursun… Zor günler geçiriyoruz, acılarımızı tuza değil de suya basarsak belki herşey daha güzel olur?
 
Herşey karışık… Fırsattan istifade mutfağıma döndüm ben de… Ramazanın ilk gününde işten gelen B. yi güzel bir sofra ile karşılamak istedim. Hızımı alamayıp yaklaşık 3 saat boyunca bir kaç günlük yemek yapmışım, sonradan farkettik 🙂 Kafadan uydurma ama Bozcaada mezelerinden esinlenerek ürettiğim patlıcanlı yemeğimle karşınızdayım bu sefer…
 
Herkese hayırlı ramazanlar !
 
Sevgiler
Özüm
 
 


Malzemeler:

2 Adet Tombik Patlıcan
1/4 Kalıp Beyaz Peynir
4 Tutam Biberiye
Zeytinyağı
Kekik
Tuz
Karabiber

Yapılışı:
 
 

 
Patlıcanları ortadan ikiye bölüyoruz.
 
 
 
 
Bir bıçak ya da kaşık yardımıyla ortasındaki içi bir kaba alıyoruz. Çıkardığımız patlıcan içini rondodan geçiriyoruz. Üzerine peynirimizi rendeliyoruz ve bir tutamdan fazla kekik ve biraz da zeytinyağı ilave edip karışım haline getiriyoruz.
 
Fırınımızı 200 derecede ısıtıyoruz. Fırın tepsimize pişirme kağıdımızı seriyoruz. Pişirme kağıdına patlıcanlarımızı dizip bir güzel zeytinyağlıyoruz. Sonra içlerine hazırladığımız karışımı dolduruyoruz. Üzerilerine biraz karabiber serpip en son biberiye tutmalarımızı ilave edip fırına veriyoruz.
 
Patlıcanların iyi işmesine dikkat etmelisiniz! Yaklaşık bir 30dk kadar fırında durmalılar, duruma gore sure uzayabilir de.
 
Buarada ben yemeği pişirdikten sonar iki şey aklıma geldi; 1. Bu karışma ceviz de güzel gidebilirdi. 2. Patlıcanı servis etmeden once hafif sarımsaklı domates sosu da eklenebilir.
 

Afiyet Olsun !

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply