YEMEK

Gece Yarısı Sonrası Denemeleri; Vişneli Kek

Malzemeler:
2 Yumurta
1 Su bardağı Toz Şeker
1 Su bardağı Süt
Yarım Su bardağı Zeytinyağı
3 Su bardağı Tam Buğday Unu
2 Çorba Kaşığı Kakao
1 paket Hamur Kabartma Tozu
1 Paket Şekerli Vanilin
1 Küçük Kavanoz Vişne Reçeli
1 küçük Paket Vişne Suyu

Hikayesi:

“An Education” filmini izlemeyen var mı? Varsa mutlaka izlemeli… İzlediğim en güzel filmlerden biri diyebilirim. Filmin müzikleri de bir o kadar etkileyici. Filmde kullanılan mekanlar, eşyalar hatta dil bile çok romantik ve zarif.
Yine uyku tutmayan gecelerden birinde oturup tekrar izledim bu filmi. Bittiğinde kafanızda sorgulayacağınız bir çok şey oluşuyor. Bir mutsuzluk da hissediyorsunuz. Bu yüzden kendimi mutfağa atma ihtiyacı hissettim sanırım. Hiç bir şey düşünmedim, önüme kabı ve malzemeleri çıkardım sadece… Bir yandan da fonda filmin müzikleri bana eşlik ediyordu. Romantik bir kek yapalım o zaman dedim.  Romantik olacaksa hem içinde sürpriz olmalıydı, hem yumuşak bir kıvamda olmalıydı hem de güzel görünmeliydi. Bir yandan da “aşk” gibi hem acı hem tatlı olmalıydı. Bu yüzden, içindeki sürprizler için vişne reçelini, yumuşak olması için vişne suyunu, güzel görünmesi için şekilli bir kek kalıbı ve pudra şekerini kullandım. Aşk gibi acı-tatlı olması için ise yarısını kakaolu yarısını vanilyalı yaptım.
Gece yarısından sonra pişirilen bu kekin kokusu evi bir anda sardı… Umarım mutfağın camından sızıp uzaklara tüm sevdiklerime de gitmiştir…
Afiyet Olsun!

Yapılışı:

Fırınımızı herşeyden önce 180 dereceye getiriyoruz.

Yumurtalarımız ve şekeri köpük köpük olana kadar çırpıyoruz.Arkasından zeytinyapı ve sütü ilave edip çırpmaya devam ediyoruz. En son un,kabartma tozu ve şekerli vanilini ekliyoruz ve artık koyu krema kıvamına gelene dek çırpıyoruz.

Kek kalıbımızın içini, bir peçete yardımı ile yağlıyoruz. Kek karışımımızın yarısını kalıbımıza döküyoruz. Daha sonra kalıbın içine vişne reçelini taneleriyle beraber koyuyoruz. Ben her bir köşeye bir kaşık gelecek kadar koydum, bence tanelerin bol olmasına dikkat edin.

Kapta kalan diğer karışıma kakao ve vişne suyundan 4 çorba kaşığı kadar ilave ediyoruz. Fazla sulandırmamaya da dikkat edin. Bu şekilde çırpıyoruz ve iyice karıştıktan sonra kalıba eşit şekilde bu karışımı da döküyoruz.

Yaklaşık 20-25 dakika pişirdikten sonra kekimizi üzerine pudra şekeri serperek servis ediyoruz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply